Spotkanie autorskie z Kazimierzem Ickiewiczem

W Bibliotece Miejskiej w Tczewie odbyło się spotkanie z Kazimierzem Ickiewiczem, który stworzył dzieło pt. „Druga wojna światowa wybuchła w Tczewie”. Autor jest mieszkańcem grodu Sambora i piewcą jego historii. Wieloletni nauczyciel, dyrektor tczewskich szkół, samorządowiec, działacz Zrzeszenia Kaszubsko Pomorskiego oddziału Kociewskiego w Tczewie. Twórca opowiedział o badaniach i procesie powstawania książki. 
 
Zebranej publiczności przybliżył głównych bohaterów swojego dzieła i ich dokonania. To żołnierze 2 Batalionu Strzelców, którzy przed 1939 stacjonowali w Tczewie. Szczególnie bohaterską kartę jednostka zapisała 1 września 1939 roku. Autor podkreślał, że pierwsze bomby spadły na
miasto nad Wisłą o 4.34, wcześniej niż w innych miejscach. Kazimierz Ickiewicz przypomniał także wydarzenia w Szymankowie, gdzie polscy celnicy i kolejarze zatrzymali niemiecki transport kolejowy. Autor odpowiadał również na pytania publiczności i prezentował swoje plany pisarskie na przyszłość. Zebrana publiczność brawami podziękował za spotkanie i powstałą książkę. Dzieło K. Ickiewicza nabiera szczególną wartość w roku jubileuszu 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej. Warto poznać pracę autora z Tczewa i jego portret opisanych walk w 1939.
 
info/foto: nadesłane/T.Jagielski

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: