Muzeum Gdańska zbiera historie gdańszczan do nowej wystawy

Muzeum Gdańska tworzy nową wystawę stałą, która stanie się „sercem” jego przyszłej siedziby przy ul. Rycerskiej. Ma ona pokazać fenomen Gdańska – przeszłość i teraźniejszość miejsca, w którym żyjemy. Muzeum organizuje cykl spotkań, na których każdy będzie mógł podzielić się swoją gdańską opowieścią, by mogła zaistnieć na wystawie.

Każdy z mieszkańców i każda z mieszkanek Gdańska, może mieć swój wkład w to, jak będzie wyglądała opowieść o Gdańsku. Historia miasta to przecież historia każdego, kto żył tu dawniej czy mieszka teraz. Liczy się każda opowieść, każdy punkt widzenia, bowiem wszystkie razem tworzą różnorodną, wielobarwną mozaikę – Gdańsk.

Najbliższe warsztaty, prowadzone przez pracowników Muzeum, odbędą się 15.10.2019 (wtorek) o godz. 16.00 oraz 19.10.2019 (sobota) o godz. 13.00 w Domu Uphagena (ul. Długa 12). Spotkanie potrwa około 2 godziny.  Osoby chcące wziąć w nich udział powinny wcześniej zarejestrować przez formularz internetowy na wybrany termin (formularz dostępny na stronie muzeum)

Moc gdańskich opowieści

Na warsztaty należy przyjść z wybraną opowieścią i przedmiotem, który ilustrować będzie ją na wystawie. Przyniesiony przedmiot może zaś bezpośrednio, bądź tylko symbolicznie wiązać się z opowieścią – może nim być rodzinna pamiątka lub znalezisko z niedzielnego spaceru.

Warsztaty odbywają się w kilkuosobowych grupach, by każdy miał możliwość opowiedzenia swojej historii związanej z przyniesionym przedmiotem oraz wysłuchania innych. Będzie to też okazja to poznania pomysłów na nową wystawę oraz skonfrontowania ich z uczestnikami warsztatów.

- Chcielibyśmy przy tak ważnym projekcie wystawienniczym dla Gdańska, jakim jest tworzenie wystawy stałej przyszłego Muzeum, zaprosić do współpracy wszystkich chętnych. Warto wziąć udział w warsztatach, bo to niepowtarzalna okazja, aby osobiste historie, które osadzone są w Gdańsku, znalazły się obok tych, z których miasto już słynie, i które świadczą o jego fenomenie – mówi dr Andrzej Hoja, kierownik Oddziału Głównego i pomysłodawca warsztatów - Zależy nam na tym, aby wystawa ukazywała 1000-letnią historię Gdańska – miejsca, rzeczy czy wydarzenia, dzięki którym jest on wyjątkowym miastem. Ale przecież to w naszych własnych doświadczeniach czasem najłatwiej tę wyjątkowość dostrzec.

Podczas warsztatów uczestnicy nie muszą przekazywać do Muzeum swoich przedmiotów. Ważne, aby podzielili się opowieścią o nich oraz z pomocą pracowników wykonali wspólnie dokumentację przyniesionego obiektu i związanej z nim historii. Dzięki stworzonej karcie obiektu Muzeum skontaktuje się z uczestnikami, gdy opowieść będzie mogła zostać zaprezentowana na wystawie.

- W pierwszej połowie roku odbyły się pilotażowe warsztaty, na których gdańszczanie i gdańszczanki już podzielili się z nami swoimi opowieściami. Każda dla nas jest cenna i wartościowa.  – mówi dr Andrzej Hoja.

Na warsztaty opracowano także pomoce dydaktyczne, które pomagają uczestnikom poznać przyszłą wystawę Muzeum Gdańska i przedstawić swoją historię. Październikowe spotkania są pierwszymi z cyklu „Gdańska Mozaika”. Następne planowane są w kolejnych miesiącach.

Zostań współtwórcą Muzeum Gdańska i przyjdź na warsztaty ze swoją opowieścią.

Kiedy:

15.10.2019 (wtorek) o godz. 16.00

19.10.2019 (sobota) o godz. 13.00

Gdzie:

Dom Uphagena, ul. Długa 12

info: Muzeum Gdańska

foto: Natalia Jażdżewska

 

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: