Piękny prezent dla Gniewu

Od kilku dni w gniewskiej farze można podziwiać kopie obrazu Petera Paula Rubensa „Pan Jezus i Jan Chrzciciel jako dzieci”. Trafiła tu ona wraz z malowidłem „Satyr wśród chłopów” wzorowanym na pracach Jacoba Jordensa. Oba obrazy znajdują w kościele św. Mikołaja. W przyszłości Satyr trafić ma do kamienicy przy pl. Grunwaldzkim 16/17. Cenne kopie to dar Huberta Sawatzkiego dla Gniewu. Mężczyzna urodził i wychował się w naszym mieście, a w 1989 wyjechał do Niemiec.

W kościele św. Mikołaja w Gniewie 4 października odbyła się uroczystość przekazania obu obrazów. Oprócz darczyńcy w świątyni obecni byli przedstawiciele władz miasta oraz przyjaciele pana Sawatzkiego. Akt przekazania miał uroczystą oprawę. Po wybrzmieniu hejnału Gniewu i wstępnym słowie ks. kan. Zbigniewa Rutkowskiego, wiceburmistrz Joanna Kamińska podziękowała gościowi za wspaniały dar dla miasta. Wręczyła też podziękowanie na piśmie i drobny upominek.

Potem przyjaciel naszego darczyńcy, Wiesław Megger, przedstawił biografię Huberta Sawatzkiego i jego sukcesy na stanowisku dyrektora Museum im Schafstall w Neuenstadt. Z kolei Hubert Sawatzki mówił o obrazach-kopiach i o swoim przywiązaniu do Kociewia.

– Gniew nie jest moją drugą ojczyzną, to jest moja ojczyzna! – podkreślał muzealnik.

info/UMiG Gniew

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: