Archiwum Brunona Zwarry na wystawie w BG PAN

PAN Biblioteka Gdańska przygotowała miłośnikom historii sporą atrakcję. Jest nią wystawa „Brunon Zwarra (1919-2018). Z archiwum gdańskiego bówki”.
Działacz społeczny i publicysta. Pisarz, który stworzył portret miasta i najpiękniejszego gdańskiego pokolenia. Przypadająca 18 października 100. rocznica urodzin Brunona Zwarry jest doskonałą okazją do zaprezentowania zgromadzonego przezeń bogatego archiwum, jakie Zwarra przekazał do PAN Biblioteki Gdańskiej. W opraciu o zgromadzone archiwalia, BG PAN zaprasza na wystawę o życiu i twórczości najsłynniejszego gdańskiego bówki. Wśród dokumentów przekazanych Pokażemy m.in. dokumenty mówiące o przynależności B. Zwarry do organizacji i stowarzyszeń polonijnych, świadectwa z Gimnazjum Polskiego oraz Szkoły Dokształcającej Macierzy Szkolnej czy papiery potwierdzające długoletnią pracę zawodową w branży emalierskiej. Ciekawostką są pamiątki związane z klubem „Gedania”, w którym pisarz przed wojną trenował i który w latach powojennych aktywnie wspierał. Warto zwrócić uwagę na zachowane oryginalne dokumenty jego ojca – Wojciecha Zwarry, działacza przedwojennej polonii gdańskiej. Zwiedzający zobaczą maszynopisy uważanych dziś za dzieła pomnikowe „Wspomnień gdańskiego bówki” i „Gdańszczan”. Ekspozycję wzbogacają liczne fotografie prywatne i mapy z czasów Wolnego Miasta Gdańska, a także zdjęcia i nagrody artystyczne udostępnione przez córkę autora. Wystawę można oglądać od 18 października do 20 grudnia 2019 roku w historycznym gmachu PAN BG, przy ul. Wałowej 15. Na otwarcie bibliotekarze zapraszają 18 października 2019 r. o godz. 13:00.
(red.) BG PAN fot. Wikipedia

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: