Westerplatte oddało kolejnych trzech obrońców

Gdy rozpoczynał się kolejny sezon badań archeologicznych na Westrplatte nitk nie spodziewał się takiego efektu. Wielką sensacją okazało się odkrycie pierwszych szczątków ludzkich we wrześniu bieżącego roku. Potem były kolejne i jeszcze kolejne. W miniony wtorek dokonano następnych odkryć. Tym razem Placówka oddała aż trzech Bohaterów.  

O znalezieniu na terenie dawnej Wojskowej Składnicy Tranzytowej na Westerplatte szczątków trzech kolejnych osób informuje Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Znaleziono trzy czaszki i "liczne kości zalegające luźno bądź części szkieletów w układzie anatomicznym”. Archeolodzy natrafili na nie w sąsiedztwie miejsca, gdzie w 1939 r. stała Wartowania nr 5, zniszczona w czasie bombardowania we wrześniu 1939 r.

Odkrycia dokonano na głębokości ok. metra poniżej poziomu gruntu. Przy szczątkach znajdowały się fragmenty amunicji strzeleckiej polskiej produkcji, hak mundurowy, fragmenty munduru oraz pas z zamocowanym na nim bagnetem. Najprawdopodobniej w grobie złożono fragmenty ciał żołnierzy polskich poległych w Wartowni nr 5”. Szczegółowe informacje odnośnie znalezionych szczątków trzech osób będą możliwe do przekazania po pełnej eksploracji wkopu grobowego.

W trakcie rozpoczętego w dniu 12 września 2019 roku V etapu badań archeologicznych na Westerplatte, odnaleziono łącznie siedem ludzkich szkieletów zachowanych w całości bądź fragmentarycznie. Wszystkich odkryć dokonano w sąsiedztwie dawnej Wartowni nr 5.

źródło/foto: PAP/Muzeum II Wojny Światowej/ Muzeum Westerplatte i Wojny 1939/Mariusz Wójtowicz Podhorski 


 

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: