O historii pojazdów napędzanych parą w Kościerzynie

kościerzyna, Parowozownia, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Za oknami coraz zimniej a tymczasem w sławnej parowozowni w Kościerzynie możemy zwiedzać bardzo ciekawą i gorącą wystawę, opowiadającą o początkach samobieżnych pojazdów drogowych. Rzecz jasna napędzanych parą. Te początki miały miejsce już 250 lat temu!

W tym roku przypada dwieście pięćdziesiąta rocznica powstania pierwszego sprawnego pojazdu drogowego. W 1769 roku francuz Nicolaus Cugnot skonstruował trzykołowy ciągnik artyleryjski, uważany współcześnie za przodka samochodu. Kolejne parowe samochody stopniowo udoskonalano na tyle, że dominowały nad pozostałymi typami napędu aż do końca XIX w. Otwarta właśnie wystawa czasowa traktuje o pierwszym etapie rozwoju motoryzacji – epoce pojazdów parowych. I tu ciekawostka - jeszcze na początku wieku XX w USA bardzo popularne były parowe samochody marki Stanley, ale i one przegrały z prostszym silnikiem benzynowym. Więcej - dowiecie się państwo na miejscu, w Muzeum Kolejnictwa Parowozowni w Kościerzynie, na wystawie, którą potrwa do kwietnia 2020 roku. Warto przy tej okazji przypomnieć, że www.strefahistorii.pl regularnie zagląda do kościerskiej parowozowni, czego dowodem są interesujące linki poniżej:

http://strefahistorii.pl/gallery/3544-majowka-w-parowozowni-koscierzyna

http://strefahistorii.pl/article/6201-piekne-parowozy-odzyskuja-dawny-blask

(red.) www.polnocna.tv www.strefahistorii.pl, fot. wikipedia historia

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: