Ferie z Narodowym Muzeum Morskim

Jak zrobić śnieżny sztorm w słoiku albo model żaglowca wojennego? Co jedli na obiad dawni marynarze? Gdzie na statku znajduje się rufa, a gdzie dziób? I jak wiąże się węzeł cumowniczy? Na uczestników zimowych zajęć edukacyjnych w gdańskich oddziałach Narodowego Muzeum Morskiego czekają same niespodzianki i dużo wspaniałej zabawy! W tym roku ferie potrwają w Muzeum aż do 21 lutego!


Fabryka zimy i warsztaty modelarskie w Ośrodku Kultury Morskiej
Na zajęciach dla najmłodszych gości przygotujemy mini zaspy ze sztucznego śniegu, ulepimy bałwana, a w szklanym słoiku rozpęta się śnieżna zamieć. Po walce na śnieżki dzieci ogrzeją się na wystawie "Łodzie ludów świata", gdzie dowiedzą się jak z zimową aurą radzą sobie Inuici – rdzenny lud Grenlandii. Do tego będą rozwiązywać zagadki, szukać poukrywanych niespodzianek i rozgrzewać się podczas muzealnej gimnastyki!

Ośrodka Kultury Morskiej zaprasza też na swój edukacyjny hit: zajęcia modelarskie! –Muzeum Morskie słynie z pięknych makiet, modeli statków i okrętów. Modelarstwo to zajęcia kreatywne, ćwiczące cierpliwość, dające możliwość poznania różnych technik plastycznych. Zapraszamy na nie zarówno chłopców, jak i dziewczynki w wieku 10-12 lat, które będą mogły spróbować swoich sił w tym twórczym wyzwaniu! – mówi Przemysław Węgrzyn, kierownik Dział Edukacji.

Żuraw – portowe serce miasta

Nigdzie w Gdańsku nie czuć tak wspaniale atmosfery portowego miasta XVII wieku, jak w Żurawiu. Podczas spaceru z edukatorem (także grupy zorganizowane) dzieci dowiedzą się, jakie towary kryły ładownie statków i czym groziło wyrzucanie balastu do wód portowych. Poznają też "ciemną" stronę miasta, gdzie włodarze kontrolowali sposób ubierania się, a za przeklinanie i kłótnie w miejscach publicznych wymierzane były nietypowe kary.

Spichlerze na Ołowiance – do żagli!

W siedzibie głównej muzeum dzieci dowiedzą się, kim byli i jak żyli "ludzie od masztów i żagli". Zobaczą ubrania oraz przedmioty codziennego użytku, dowiedzą się też, co kuchnia okrętowa serwowała załogantom. Dla największych fanów morskich historii będzie gra muzealna, podczas której poznają historię nie tylko miejsca, w którym się znajdą, ale także dowiedzą się ciekawostek związanych z eksponatami. Będą szukać przy tym ukrytych wskazówek i rozwiążą zagadki o dawnym Gdańsku, archeologii podwodnej, legendach marynarskich i bitwach morskich.

Miłośnicy ekologii i przyszli marynarze w Tczewie!

W tczewskich oddziałach NMM na przyszłych „wilków morskich” i fanów historii żeglarskich czeka spora dawka wiedzy! W Muzeum Wisły i CKWS najmłodsi goście będą mieli do wyboru m.in. zajęcia plastyczne, intrygujące doświadczenia z ozobotami oraz lekcje o ekologii morza, o której opowie pewien mały pingwinek.

Kąty Rybackie czekają na żeglarzy!

Uczestnicy zajęć w Muzeum Zalewu Wiślanego będą mieli okazję nauczyć się wiązania podstawowych węzłów żeglarskich i poznać gatunki ryb występujące w Zalewie Wiślanym. Zajęcia ze szkutnictwa, rybołówstwa i powroźnictwa przybliżą najmłodszym gościom magię historycznych zawodów mieszkańców okolic Zalewu Wiślanego.

info/foto: Narodowe Muzeum Morskie

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: