Sopocki Dom Aukcyjny w ścisłej czołówce - rekordowy rok na rynku sztuki

Czas na podsumowanie rynku aukcyjnego w Polsce w 2019 roku. Wyniki są zaskakujące. Rok 2019 skończył się rekordami we wszystkich kategoriach. Obrót w całym rynku wyniósł blisko 300 milionów złotych. Odbyła się rekordowo duża liczba aukcji - aż 337. Jak dotąd są to wyżyny polskiego rynku sztuki, a jednocześnie demonstracja jego niebywałej siły.

Wszystkie domy aukcyjne zanotowały wzrost sprzedaży. Liderem niezmiennie pozostaje Desa Unicum, która w tym roku przekroczyła nieosiągalny wcześniej przez nikogo obrót na poziomie 150 mln złotych, a także sensacyjnie przekroczyła 50% udziału w rynku. Drugie miejsce przypadło firmie Polswiss Art, która drugi raz z rzędu wypracowała obrót przekraczający 50 milionów złotych. Na trzecie miejsce powróciła Agra-Art, która tym samym potwierdziła pozycję domu aukcyjnego cieszącego się najwyższym prestiżem wśród klientów. W tym roku czwarte miejsce należy także do wygranego. Sopocki Dom Aukcyjny wypracował obrót ponad 20 milionów złotych i na równi z Agrą walczył o końcowy wynik. Ilością przeprowadzonych aukcji starał się dogonić lidera, Desę Unicum.

Podczas wszystkich aukcji wylicytowano 16 149 obiektów. Aukcje organizowało aż 46 podmiotów, ponad połowa obrotów (53,2%) została wygenerowana w IV kwartale (157 mln zł), rynek zanotował 49 aukcji ze sprzedażą o wartości ponad 1 mln zł. Rok 2019 był rekordowy pod względem ilości aukcji – odbyło się ich aż 337 z czego aż 106 dotyczyło młodej sztuki. Rekordowy obrót na aukcji to 21,2 mln złotych. 

Dobrą wiadomością dla Trójmiasta jest to, że jest drugim największym ośrodkiem obrotu sztuką. Wygenerował obrót na poziomie 17,9 mln zł. Na czele niezmiennie pozostaje Warszawa.

Ciekawostką jest to, że rynek rzeźby w Polsce jest rynkiem dopiero rozwijającym się i stosunkowo niedużym. A najdrożej sprzedanym dziełem sztuki w Polsce w roku 2019 jest właśnie rzeźba a w zasadzie zestaw rzeźb Magdaleny Abakanowicz Caminando – finalnie wylicytowany za 8 024 000 zł.

Dobrą wiadomością dla Sopockiego Domu Aukcyjnego są niewątpliwie wyniki aukcji sztuki młodej i aktualnej. W rankingu 10 najdroższych aukcji w tej dziedzinie aż 6 przypada SDA. Czy rok 2020 będzie równie rekordowy i ciekawy jak poprzedni? Czas pokaże.

W naszej ocenie wyjątkowym wydarzeniem na polskim rynku sztuki był zakup i sprowadzenie przez prywatnego kolekcjonera do Polski szwajcarskiej kolekcji obrazów i historycznych pamiątek Zbigniewa Mikulskiego. Kolekcję można było oglądać od maja do sierpnia w Bydgoskim Centrum Sztuki. Historię tej niezwykłej kolekcji opisaliśmy na łamach Strefy Historii w osobnym tekście.

http://strefahistorii.pl/article/6400-powrot-arcydziel-za-miliony

Karolina Łucja Białke

info/foto: artinfo.pl

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: