Günter Grass nie żyje

Nad ranem zmarł Honorowy Obywatel Gdańska, pisarz Günter Grass. 

Günter Grass urodził się 16 października 1927 w Wolnym Mieście Gdańsku (Freie Stadt Danzig). Jego ojciec Wilhelm (1899-1979) był kupcem niemieckim, natomiast matka Helena z rodziny Knoff (1898-1954) - Kaszubką pochodzącą z Kosznajderii. Dzieciństwo spędził w Wolnym Mieście Gdańsku. Mieszkał przy ulicy Lelewela (wówczas Labesweg) w dzielnicy Wrzeszcz (wówczas Langfuhr). Światową sławę przyniosła mu tzw. trylogia gdańska, złożona z dzieł: "Blaszany bębenek", "Kot i mysz" oraz "Psie lata". Jego twórczość pisarska była wielokrotnie nagradzana, w 1999 roku został laureatem literackiej Nagrody Nobla. W 1993 roku Rada Miasta przyznała pisarzowi tytuł Honorowego Obywatela Miasta Gdańska. Günter Grass był gorącym orędownikiem polsko-niemieckiego pojednania. Wielokrotnie wracał do swojego rodzinnego Gdańska. Oprócz wyjątkowych wspomnień pozostały nam po tych wizytach również niezwykłe pamiątki - dzieła: rzeźby, grafiki oraz rysunki, które artysta przekazał działającej w Gdańsku galerii swojego imienia.

- Ta smutna wiadomość dotarła do nas dziś z samego rana. Żegnamy wybitnego pisarza, ale przede wszystkim żegnamy Gdańszczanina, który zostawił w naszym mieście, w jego historii wyjątkowy, bo osobisty i literacki ślad - mówi Prezydent Gdańska Paweł Adamowicz.

Postać Grassa wzbudzała również kontrowersje, Brunon Zwarra zarzucał mu deptanie godności pocztowców polskich z Gdańska, Grass należał również do Waffen SS, gdzie wstąpił jako ochotnik.

 

Tagi: