O sekretach dawnej Gruzji opowiedzą w Muzeum Narodowym w Gdańsku

29 marca o godz. 15.00 w Oddziale Etnografii Muzeum Narodowego w Gdańsku przy ulicy Cystersów 19 odbędzie sie kolejne spotkanie z cyklu Etnopodróże. Tym razem bohaterem spotkania będzie Marek Drzewowski, który opowie o Tao-Klarjeti - zagubionym pięknie dawnej Gruzji.  

 

Turcja jest obecnie jednym z najszybciej rozwijających się krajów turystycznych na świecie. W ciągu ostatnich 20 lat liczba turystów wzrosła z 8 mln w 2000 do 39,5 mln w 2018 roku; apogeum odnotowano w 2014 roku (41,3 mln). Ruch turystyczny na obszarze Turcji rozkłada się dość nierównomiernie. Skupia się głównie w zachodniej i południowej części kraju, a najczęściej odwiedzanymi miejscami są Stambuł, wybrzeże egejskie i śródziemnomorskie, nieco rzadziej Efez-Pamukkale i Göreme-Kapadocja, gdzie przeważa pobytowa turystyka wypoczynkowa.

Wschodnia część kraju (Anatolia) jest zupełnie inna. Choć nie ma tu tak wielu zabytków i jest zdecydowanie słabiej rozwinięta, to jednak stanowi dość niezwykły, nieodkryty w świecie turystycznym zakątek naszego globu, obfitujący w różnorodne kulturowe walory turystyczne. Dla przeciętnego Europejczyka jest to baśniowa, orientalna kraina, do której na szczęście nie dotarły jeszcze wszystkie nowinki zachodniej cywilizacji; kraina, której mieszkańcy żyją wyznaczonym od wieków niezmiennym rytmem. To także region obfitujący w piękne górskie szlaki, oszałamiające krajobrazy, zagubione miasta i wsie oraz inne zapomniane miejsca (cmentarze, klasztory, kościoły) związane niegdyś z historią i kulturą dawnej Armenii i Gruzji (VIII–XI w.).

Zagubione w urwistych dolinach stare gruzińskie kościoły i klasztory to prawdziwy klejnot okolic Yusufeli. Niegdyś górzysta kraina na północ od Erzurum, w stronę Artvin, należała w średniowieczu do królestwa Gruzji (Tao-Klarjeti), o czym przypominają liczne kościoły, klasztory, zamki i mosty. Niesamowity krajobraz ze wspaniałą architekturą sakralną – mieszanką stylów gruzińskiego, ormiańskiego, seldżuckiego i perskiego – na długo zapada w pamięć. Do najważniejszych należą wzniesione w X w. n.e. kościoły w Haho (Khakhuli), Öşkvank (Oshki), Dörtkilise (Otkhta) i pochodzący z VIII w. n.e. kościół w Işhan (Ishkhani).

Marek Drzewowski – wielki miłośnik podróży na Kaukaz i do Azji Środkowej, który miał okazję podziwiać gruzińskie zabytki podczas swojego ostatniego, grudniowego wypadu do Batumi i Turcji Płn.-Wsch. Autor wielu lokalnych przewodników turystycznych, monografii parafii i kościołów. Były dziennikarz sportowy z blisko 20-letnim stażem, uczestnik dziesiątków imprez sportowych rangi Igrzysk Olimpijskich, Mistrzostw Świata, Europy i Polski. Pracownik Krajowej Administracji Skarbowej w Gdańsku i wieloletni wykładowca.

info/foto: Muzeum Narodowe w Gdańsku

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: