Skradzione w Chojnicach obrazy odnalezione w galerii na Mokotowie

Cały świat żyje epidemią a tymczasem stołeczni policjanci odzyskali trzy obrazy które ukradziono dwa lata temu w pomorskich Chojnicach. Złodzieja zatrzymano, obecnie przebywa za kratkami. Było już jednak zbyt późno aby odzyskać łup.

Między innymi „W drodze na polowanie” Karola Kossaka. Po dwóch latach skradziony obraz wypłynął w jednej z warszawskich galerii. Po kradzieży zaginął ślad za trzema skradzionymi obrazami. Podejrzany miał je sprzedać jednemu z właścicieli łódzkich galerii, ten natomiast odprzedał je dalej. Wśród nich znajdował się m.in. właśnie obraz Karola Kossaka „W drodze na polowanie” oraz Adama Setkowicza „Tatry, Zakopane, Czerwone Wierchy zimą”. Po kilku latach penetrowania rynku sztuki na ślad zaginionych obrazów trafiła właścicielka płócien. Wszystkie trzy dzieła wystawiła na sprzedaż jedna z galerii artystycznych na warszawskim Mokotowie. O swoim odkryciu kobieta powiadomiła mokotowskich policjantów z wydziału zajmującego się ściganiem przestępstw przeciwko mieniu. Funkcjonariusze odzyskali skradzione płótna. Obraz Kossaka wystawiony był za cenę około 3000 zł, chociaż jego właścicielka twierdziła, że ma pięć razy wyższą wartość. Dzieło pędzla znanego akwarelisty i rysownika oraz dwa pozostałe zostały rozpoznane przez pokrzywdzoną jako autentyczne i należące do niej. Niemniej jednak czekają one jeszcze na opinię biegłego.

(Red.) KSP Policji/Bartosz Gondek fot. Komenda Stołeczna Policji

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: