Po Aukcji Map i Widoków w Sopockim Domu Aukcyjnym

14 marca w Sopockim Domu Aukcyjnym odbyła się Aukcja Map i Widoków. Pod młotek trafiło blisko ćwierć tysiąca map i widoków – mniejszych lub większych. Mimo szalejącej pandemii zainteresowanie aukcją było całkiem spore.

Najlepiej sprzedała się mapa Matthaus Seutter Silesiae Ducatus tam superior quam inferior… - Mapa Śląska z Augsburg, datowana na ok. 1740. Jest mapa pochodząca z kolekcji Krystyny Zachwatowicz i Andrzeja Wajdy, na odwrocie dedykacja: „z okazji 80-lecia urodzin Kazimierza Kutza”. Nowy właściciel zapłacił za nią 6 500 złotych. Drugą pozycją wśród najlepiej sprzedanych map okazała się Mapa Polski z 1704 roku autorstwa Petera Schenka I. Wylicytowana cena to 5 tysięcy złotych. Podium zamyka Widok Krakowa, pochodzący z dzieła Johana Ludewiga Gottfieda „Neuwe archontologia cosmica…”, Frankfurt n. Menem z 1638 roku autorstwa Matthäusa Meriana. Widok został sprzedany za 4 700 złotych.

Kilkadziesiąt widoków i map sprzedało się za ceny wahające się w przedziale od kilkuset złotych do dwóch tysięcy.

A już 4 kwietnia w oddziale sopockim odbędzie się Aukcja Sztuki Współczesnej, a w gdańskim - również w kwietniu - coroczna Aukcja Militaria. O obu wydarzeniach więcej informacji już wkrótce.

(red)

foto/sda

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: