Odkrycia archeologiczne na budowie drogi S19

Podczas prac ziemnych, związanych z realizacją drogi S19, natrafiono na ludzkie szczątki. Z kolei w Niedrzwicy Kościelnej odkryte zostały okopy z czasów wojny.

W połowie kwietnia w miejscowości Obroki na odcinku Niedrzwica Duża - Kraśnik Północ, w trakcie robót przy budowie jednej z dróg dojazdowych, znalezione zostały ludzkie kości i elementy obuwia.

Teren został zabezpieczony, a w poniedziałek odbyły się oględziny znaleziska. W najbliższych dniach na miejscu prowadzone będą interwencyjne badania archeologicznie, które pomogą wyjaśnić m.in. z jakiego okresu pochodzi znalezisko. Następnie o wynikach prac poinformowany zostanie wojewódzki konserwator zabytków.

Okopy w Niedrzwicy Kościelnej

W ostatnim czasie prowadzone były także prace archeologiczne w miejscowości Niedrzwica Kościelna-Kolonia. Miejsce to zostało zweryfikowane jako stanowisko archeologiczne podczas badań rozpoznawczych jeszcze w 2018 roku.

Przypuszczenia badaczy potwierdziły się. W pasie drogowym przyszłej trasy ekspresowej, na terenie ok. 20 arów, odkryto okopy pochodzące prawdopodobnie z czasów I wojny światowej. Na miejscu znaleziono też ponad 300 sztuk łusek po amunicji, podkówkę od buta oraz fragment menażki.

Prace archeologiczne w tym miejscu zostały zakończone. W najbliższym czasie teren zostanie przekazany wykonawcy robót budowlanych.

Mogiły w Pułankowicach

Z kolei na początku marca, w miejscowości Pułankowice, w pobliżu przyszłego węzła Kraśnik Północ, odkryto dwie mogiły. Znaleziono w nich szczątki ośmiu osób, pochodzące prawdopodobnie z czasów II wojny światowej.

Dalsze badania, które mają na celu ustalenie, jak największej ilości szczegółów dotyczących znaleziska, prowadzić będzie odpowiednia prokuratura.

W chwili obecnej oceniamy, że odkrycia te nie będą miały wpływu na zakończenie kontraktu.

info/foto: www.gddkia.gov.pl

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: