O kawie i herbacie w gdańskim Muzeum Archeologicznym

archeologia, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl
Jak pito, w czym pito i dlaczego pito? Do lipca jest co prawda jeszcze trochę czasu, mimo to już dziś szykujmy się na wystawę czasową Kawa czy herbata?, którą w wakacje otwiera się w Muzeum Archeologicznym.
Wystawa czasowa „Kawa czy herbata? Archeologiczne świadectwa konsumpcji napojów w dawnym Gdańsku” to  doskonała okazja do zaprezentowania naczyń do przechowywania, serwowania i konsumpcji napojów z przepastnych zbiorów muzeum. W wielu aspektach, takich jak picie kawy, herbaty czy czekolady, Gdańsk, z racji swojego portowego charakteru, był prekursorem nowo rodzących się zwyczajów, przenosząc je za pośrednictwem swoich kupców do wszystkich zakątków Rzeczypospolitej. Omawiane zagadnienia obrazować będą również szerokie kontakty handlowe i kulturowe Gdańska z innymi miastami europejskimi, a za ich pośrednictwem - z zamorskimi koloniami. Wszystkie te napoje mają bowiem za sobą bogatą i ciekawą historię.
Na wystawie zaprezentowane zostaną zabytki związane ze spożyciem odpowiednio: piwa, wina, wyrobów gorzelnianych, kawy, herbaty, czekolady oraz wody mineralnej. 
Twórcy i pomysłodawcy przedsięwzięcia liczą na to, że kolejna wystawa „o życiu w dawnym Gdańsku" dotrze do szerokiej grupy odbiorców i będzie cieszyć się dużym zainteresowaniem. Konsumujemy bowiem i dziś, ale - czy pijemy tak samo i to samo?
Wystawie towarzyszyć będzie wiele działań towarzyszących - jak pokazy, warsztaty, degustacje. O szczegółach będziemy informować na bieżąco.
Uroczyste otwarcie zaplanowane zostało w Światowy Dzień Czekolady, czyli 7.7.2020, a miejsce ekspozycji to Dom Przyrodników - gmach główny Muzeum Archeologicznego w Gdańsku.
(Red.) fot. Muzeum Archeologiczne w Gdańsku

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: