Goci sieją kwietne łąki

Monika  Bieńkowska, Faktoria Pruszcz Gdański,  faktoria, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Goci  z Faktorii w Pruszczu Gdańskim sieją miejskie łąki i zapraszają do niedługiego wicia wianków!

Coraz popularniejszą tendencją w wielu polskich miastach jest tworzenie kwietnych łąk. W zeszłym roku przed Faktorią powstał zaczątek pierwszej miejskiej łąki w Pruszczu Gdańskim. W tym roku Goci dosiewają specjalną mieszankę kwiatów i ziół ponad 100 roślin kwitnących wśród których znajdą się wszystkim znane: mak polny, stokrotka pospolita, goździk kartuzek, fiołek wonny czy chaber górski i mniej popularne - firletka poszarpana, hyzop lekarski, ostrzeń powabny i żmijowiec babkowaty. Natomiast z ziół znajdziemy: kminek zwyczajny, koper ogrodowy, miętę oraz szałwię łąkową. Pełna listę roślin można będzie znaleźć na stronie CKIS. Przez cały okres wzrostu i kwitnienia łąki na ckis-owym facebooku będą prezentowane bliżej poszczególne wybrane gatunki. Dosiewana przez Gotów z Faktorii łąka powinna zacząć kiełkować w ciągu 2 tygodni i w okresie kwitnienia czyli od czerwca do października osiągnąć wysokość 60-100 cm.

O co chodzi w koncepcji łąk miejskich? W aspekcie postępujących zmian klimatycznych i coraz częściej występującego problemu suszy łąka w porównaniu do skoszonego trawnika ma znacznie większą retencję wody, czyli prościej mówiąc gromadzi wilgoć w gruncie. Ponadto wzbogacając miejski ekosystem daje schronienie owadom a także oczyszcza powietrze i glebę z odkładających się w niej zanieczyszczeń. Poza korzyściami ekologicznymi nie do przecenienia jest też walor estetyczny, bo czyż nie przyjemnie jest popatrzeć na różnokolorowe kwiaty, pooddychać ich zapachem czy w czasie rodzinnych spacerów pokazać dzieciom jak zaplata się wianki. Faktoria zachęca do odwiedzania naszej łąki, prowadzenia obserwacji toczącego się na niej życia i zmian jakie będą na niej zachodzić wraz ze wzrostem i kwitnieniem kolejnych gatunków.

(Red.) fot. CKiS Pruszcz Gdański

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: