Sztuka fantastyczna w Sopockim Domu Aukcyjnym na otwarcie lata

Po dwóch udanych aukcjach – jednej pod koniec minionego roku, drugiej w styczniu 2020 – Sopocki Dom Aukcyjny wraca ze sztuką fantastyczną na otwarcie lata na wybrzeżu. Już 27 czerwca o godzinie 17:00 w siedzibie przy popularnym “Monciaku” odbędzie się trzecia Aukcja Sztuki Fantastycznej.

Aukcje Sztuki Fantastycznej tym wyróżniają się z klasycznego kanonu aukcji, że skupiają w jednym miejscu najbardziej niespotykane lub rzadko spotykane tematycznie dzieła.

Niekwestionowanym rekordzistą sztuki fantastycznej jest Rafał Olbiński, którego obrazy w Sopocie zbliżyły się do granicy 100 000 złotych, aby na ostatniej aukcji w Warszawie ją przekroczyć. I tym razem można wylicytować jego prace, jak choćby: Lady Godiva’s younger sister , Salome, Letnie małżeństwo czy Przewidywalne założenie. Ceny wywoławcze wahają się od 1200 do 20 000 złotych.

Pewnym punktem niemal każdej aukcji o tej tematyce jest Daniel Pawłowski, młody malarz, specjalizujący się w tematyce onirycznej, zakotwiczonej w świecie gdzieś między machanizmami kół zębatych a mitologią. Podczas styczniowej aukcji jego obraz został sprzedany za 68 tysięcy. Tym razem młody artysta wraca z obrazem Powołanie a jego cena wywoławcza to 8 000 złotych.

Wśród kilkudziesięciu prac kilka należy do Tomasza Sętowkiego. Najwyższą cenę wywoławczą oznaczono pracę One human minute. Tu licytacja rozpocznie się od 20 000 złotych. Wysoko wyceniona została także praca Jacka Yerki Ogród Oligoceński – cena wywoławcza to 58 000.

Zakres tematyczny tych prac jest tak szeroki, jak tylko wyobraźnia artystów pozwala. Cieszy niezwykle wzrost zainteresowania aukcjami o takiej tematyce. Obrazy osiągają coraz lepsze ceny, licytuje coraz więcej kolekcjonerów. Stąd już trzecia taka aukcja i zapewne nie ostatnia. Trdycyjnie licytować można osobiście w siedzibie Sopockiego Domu Aukcyjnego, telefonicznie, mailowo oraz on-line. Już 27 czerwca o 17:00.

red/Karolina Łucja Białke

foto/Sopocki Dom Aukcyjny

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: