Napełniają dawno pusty staw w parku Konradshammer

Konradshammer, ZDiZ Gdańsk, Magdalena Kilian, www.pólnocna.TV, www.strefahistorii.pl

Pusty staw w Parku Przymorze przy dawnym majątku „Kuźniczki” nieopodal Jelitkowa przez dziesięciolecia rozbudzał wyobraźnię okolicznych dzieci. Dziś wraca do swojej pierwotnej funkcji napełniany wodą przez Zarząd Dróg i Zieleni.

Ekstremalne deszcze nawalne i lub bardzo długie okresy suszy negatywnie wpływają na utrzymanie miejskiej zieleni. Nie są to korzystne okoliczności dla zabytkowego drzewostanu znajdującego się wokół nieistniejącego już stawu w Parku Przymorze. Ze względu na bliskość infrastruktury odwodnieniowej, w ramach współpracy jednostek miejskich ze zbiornika retencyjnego nr 2 zlokalizowanego na Potoku Oliwskim przepompowujemy napełniany jest dawny staw w Kuźniczkach.

- Staw stał suchy przynajmniej od lat 70 – tych XX wieku, a może wcześniej – mówi Magdalena Kilian z gdańskiego Zarządu Dróg i Zieleni. - Napełnienie go to pewnego rodzaju eksperyment. Nie wiemy jak zachowa się gleba więc trudno powiedzieć. Z uwagi na fakt, że kiedyś woda tu była można sądzić, że nie wsiąknie w ciągu kilkunastu godzin, a utrzyma się kilka tygodni.

Eksperyment na pewno poprawi nawodnienie parku, a w efekcie korzystnie wpłynie na roślinność parkową i stan zdrowotny drzewostanu.

Teren Parku Przymorze jest wpisany do rejestru zabytków woj. pomorskiego. Jego historia sięga II połowy XVIII wieku. Wtedy to Friedrich Ehler, burmistrz Gdańska i zarazem właściciel posiadłości „Konradshammer”, założył ogród, na terenie którego mieścił się dwór i zespół młynów. Na przełomie XIX i XX wieku Park został przebudowany w stylu barokowym. Jego cechy, szczególnie pozostałości po dawnych układach wodnych w formie zabytkowych fos, zachowały się do dziś. Uzupełniono drzewostan, utworzono żwirowe alejki spacerowe i odtworzono zasypane fosy (zniszczone w 1965 roku podczas budowy osiedla), które zasilały potok (obecnie pozostają suche).

Największym skarbem tego terenu jest zabytkowy drzewostan, który można podziwiać, podążając wytyczoną ścieżką dendrologiczną. W jego skład wchodzą takie gatunki jak: dąb szypułkowaty, dąb czerwony, sosna wejmutka, sosna czarna, sosna pospolita, daglezja zielona, a także kasztanowce i robinie.

(red.) fot. ZDiZ Gdańsk,  www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: