Topolowa aleja do Błotnika w rejestrze zabytków

Opisywana w przewodnikach i podziwiana przez turystów. Słynna aleja topolowa z połowy XX wieku, wiodąca z Przegaliny do Błotnika, trafiła do rejestru zabytków Województwa Pomorskiego.

To jedna z najdłuższych, najliczniejszych i najokazalszych alei tego gatunku w naszym regionie i w kraju. Posadzono ją wzdłuż idącej wysoką groblą, krętej drogi, która idealnie nadaje się na kręcenie filmów z innych epok. Aleja ma około dwa kilometry długości i składa się z 258 okazałych, gęsto posadzonych topoli kanadyjskich. Obwód drzew wynosi od 255 do aż 478 cm, przy czym przeważają drzewa o obwodzie powyżej 350 cm Według Pomorskiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków, aleja zasługiwała na wpis ze względu na wartości krajobrazowe, przyrodnicze, estetyczne i historyczne. Jest bardzo dobrze zachowana, długa, jednorodna gatunkowo i w dużym stopniu kompletna. Ten zwarty, wysoki i wąski korytarz zieleni, tworzy wyjątkową i piękną oprawę starego traktu nadwiślańskiego. Oraz doskonale wpisuje się w charakterystyczny żuławski krajobraz. Absolutnie popieramy!

(Red.) oprac.bg fot:PWKZ

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: