
16 lipca 2020 roku o godz.17.00 w Muzeum Kaszubskim w Kartuzach, przy ulicy Kościerskiej 1 odbędzie się promocja rocznika Kartuskie Zeszyty Muzealne, zeszyt czwarty i otwarcie wystawy "Mistrzowie plakatu. Modernistyczna reklama w L`Illustration, największym tygodniku ilustrowanym XX - lecia międzywojennego. Partnerami wydarzenia są: Towarzystwo Przyjaciół Muzeum Kaszubskiego im. F. Brzezińskiego w Kartuzach oraz Północna.TV i portal www.strefahistorii.pl
Po gazetę
Kartuskie Zeszyty Muzealne wydawane są od 2016 r. Zawierają materiały z zakresu etnografii i historii Kaszub. W najnowszym tomie odnajdziemy teksty: Bartosza Gondka, który przedstawi postać Józefa Macholli, pierwszego przedwojennego taksówkarza; Barbary Kąkol opisującej losy Stanisława Estkowskiego, naczelnika Poczty Polskiej w Kartuzach – będącego ofiarą pomorskiej „krwawej jesieni” 1939 roku, czy też artykuł Krzysztofa Kowalkowskiego wspominającego nauczyciela Ignacego Andrzeja Kowalkowskiego.
Ponadto w publikacji odnajdą Państwo cenne materiały źródłowe m.in. Marii Kołakowskiej o epigrafach na cmentarzu protestanckim we wsi Szymbark, czy Szymona Świątkowskiego, dotyczące zabytkowych nagrobków na cmentarzach w Sianowie przed 1945 roku.
Na wystawę
Wystawa została zatytułowana: Mistrzowie plakatu. Modernistyczna reklama w L`Illustration, największym tygodniku ilustrowanym XX - lecia międzywojennego. Jest efektem syntezy kilku wielkich pasji jej pomysłodawcy – Bartosza Gondka, czyli motoryzacji, historii i prasoznawstwa.
Wystawa składa się z 16 całostronicowych, oryginalnych reklam z najdroższej niegdyś trzeciej strony L'Illustration, z lat 20 – tych i 30 – tych XX wieku. Ich autorami są między innymi:
- Alexis"Alex" Kow, biały Rosjanin, jeden z pierwszych designerów samochodowych, związany głownie z Hotchkissem i Panhardem i jeden z współtwórców modernistycznej grafiki reklamowej
- Georges Hamel, "Geo" Ham", artysta malarz i rysownik, pilot i entuzjasta lotnictwa.
- Adolphe Jean-Marie Mouron „Cassandre”, mistrz plakatu, inspirujący się kubizmem i surrealizmem.
Założony w Paryżu w 1843 roku "L‘Illustration" należał przez 100 lat do czołówki najbardziej prestiżowych i opiniotwórczych tytułów prasowych na świecie. Redakcja zatrudniała zespół najwybitniejszych francuskich fotografików i rysowników których kreacje wpisały się w kanon historii sztuki. Co istotne w kontekście 100 lecia nawiązania stosunków dyplomatycznych Polski i Francji, "L ‘Illustration" był bardzo przychylny Polsce i Polakom, na bieżąco pisząc o polskiej tematyce. Nierzadko czyniąc z nich tematy z okładek.
info/foto: Muzeum Kaszubskie w Kartuzach
Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.