Szkielety znalezione podczas badań w Nowym Porcie

14 szkieletów z pierwszej połowy XX wieku wykopali archeolodzy podczas badań w Nowym Porcie w Gdańsku. Dzisiejszy park - ogród jordanowski to teren dawnego cmentarza ewangelickiego zlikwidowanego po II wojnie światowej.

Wszystko odbyło się zgodnie z procedurą. Prace przy budowie podziemnych instalacji prowadzono pod nadzorem archeologicznym. Gdy w wykopie znaleziono pochówki, archeolog - Pracownia Badań Archeologicznych Dantiscum zawiadomił nasz PWKZ, a urząd wstrzymał prace i nakazał przeprowadzenie badań, które właśnie trwają.

Wspólny cmentarz dla katolików i ewangelików przy zbiegu ulic Wyzwolenia i Władysława IV w Nowym Porcie funkcjonował prawdopodobnie od połowy XVII wieku. Wiadomo, że w 1698 roku chowano na nim załogę Szańca Zachodniego.

Od połowy XIX wieku nekropolia przeznaczona była wyłącznie dla ewangelików, wielokrotnie ją powiększano. Katolików chowano na pobliskim cmentarzu, który założono w 1886 roku i działa do dziś.

Cmentarz ewangelicki zamknięto po II wojnie światowej, pod koniec lat 50. ubiegłego wieku rozebrano grobowce, a teren zniwelowano.

Miejska legenda głosi, że górkę w parku jordanowskim usypano z rozebranych nagrobków.

Znalezione w czasie badań szczątki zostaną najprawdopodobniej przeniesione na Cmentarz Łostowicki. Pokruszone fragmenty nagrobnych płyt mogą znaleźć miejsce w lapidarium.

info/foto: PWKZ

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: