Jaguar E-Type na naszej imprezie w Pruszczu Gdańskim

Miano najseksowniejszego samochodu ostatnich kilku dekad, jak nie w całej historii motoryzacji powinien otrzymać bezapelacyjnie właśnie ten model: Jaguar E-Type. Sam Enzo Ferrari podnosił z głowy kapelsz na widok tego auta. E-type zastąpił swojego bardziej sportowego poprzednika D-Type. Piękny, ciemnozielony egzemplarz pojawił się w Pruszczu Gdańskim na "Blokowaniu McDonalda" - imprezie współorganizowanej przez portal strefahistorii.pl. 

E-Type pojawił się w marcu 1961 roku i zrewolucjonizował wzornictwo samochodów sportowych tak bardzo, że nawet Japończycy skopiowali ten samochód i wypuścili jego luźną kopię - Datsuna 240Z. Celebryci chcieli mieć E-Type'a, auto było piękne, drogie i szybkie. Zupełną nowością jak na tamte czasy były hamulce tarczowe na wszystkich kołach. Przez blisko 14 lat produkcji zbudowano 70 tysięcy egzemplarzy modelu E-type. Silnik 6-cylindrowy w rzędowym układzie miał pojemność 3,8-litra i moc 265 koni mechanicznych.

 

Co ciekawe samochód nie odniósł żadnych spektakularnych zwycięstw w wyścigach samochodowych, mimo iż startował w prestiżowych wyścigach 24-godzinnych LeMans – na pocieszenie został fakt że naprawdę świetnie się sprzedawał jako cywilny samochód. 

W 2008 roku, brytyjski magazyn “The Daily Telegraph” umieścił je na pierwszym miejscu listy 100 najpiękniejszych samochodów wszech czasów. E-Type znalazł też swoje miejsce w nowojorskim Muzeum Sztuki Nowoczesnej i jest jednym z sześciu wystawionych tam samochodów. Nic dziwnego, E-Type do dzisiaj wywiera niesamowite wrażenie dzięki swoim ponadczasowym kształtom.

Jego produkcje zakończono w 1975 roku. Jego następca – XJS – nie zdobył już tylu pochlebnych opinii za urodę, choć też niczego mu nie brakowało. Zobaczyć E-Type'a na żywo - bezcenne!

Autor/zdj. Bartłomiej Chruściński

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: