Pamiętajmy o Maryli zapomniana katastrofa z 1975 roku

Mamy dziś 76 rocznicę Powstania Warszawskiego, ale także okrągłą, tragiczną, gdańską rocznicę, tragedii na gdańskiej Motławie. Przypomina miłośnik historii i żeglarz, Rafał Krause. Odkurzyliśmy archwum Strefy Historii, wyciągając tekst Karoliny Łucji Białke, który dokładnie opowiadał o zdarzeniu.

Przypomnijmy, w katastrofie, która miała miejsce dzień przed otwarciem Jarmarku Dominikańskiego, 1 sierpnia 1975 roku, brał udział pasażerski statek Białej Floty, „Maryla”. Analiza przyczyn i przebiegu tej katastrofy nie daje jednoznacznej odpowiedzi kto do końca zawinił. Dzisiaj w miejscu tragicznej śmierci mieszkańców nie tylko Gdańska ale i Sopotu oraz Gdyni, zachowały się wnęki cumownicze oraz wmurowano pamiątkową tablice. W samym szczycie turystycznego sezonu, www.strefahistorii.pl i www.polnocna.tv, wraz z Rafałem Krause i Karoliną Łucją Białke, przypomina mieszkańcom i turystom o wydarzeniu sprzed 45 lat.

Więcej:

http://www.strefahistorii.pl/article/5129-katastrofa-promu-na-motlawie-juz-42-lata?fbclid=IwAR2bJ7a06_V1pgPKPnC7v7ItADr0nQpRex9FT8KjH6HHBz_CT7FkWqF-bK0

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: