Sowieci we Włocławku, Pomorze i Kujawy do Polski

Generał Haller i jego pierścień. Co robili Niemcy z Grenschutz Ost i dlaczego Sowieci doszli w 1920 roku aź do Włocławka? W Domu Wiedemanna w Pruszczu Gdańskim możemy oglądac kolejną wystawę: „Należy stworzyć niepodległe państwo polskie (…) z wolnym dostępem do morza. Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918–1920”, przygotowaną przez IPN w Gdańsku i Bydgoszczy.
Przywieziona do Pruszcza Gdańskiego w związku ze zbliżającym się świętem 11 listopada, "Wystawa Powrót Pomorza i Kujaw do Polski 1918–1920", prezentowana na 16 panelach, pełna bardzo ciekawych zdjęć, opowiada o walkach o granice, genezie odrodzenia Rzeczypospolitej, działalności niemieckiej ochotniczej organizacji paramilitarnej Grenzschutz Ost. Zahacza o Powstanie Wielkopolskie, spory na zachodnim pograniczu, plebiscyt na Powiślu i wprowadza w nieznane wątki wojny polsko-bolszewickiej. Kto dziś pamięta, że sowieci doszli aż do Włocławka, czyli zaledwie 200 kilometrów od Bałtyku? Interesującą częścią wystawy są sylwetki Ojców Niepodległości Pomorza i Kujaw m.in. Stefana Łaszewskiego, Ottona Steinborna, Jana Biziela, Jana Maciaszka, kpt. Pawła Cyms, dr. Józefa Wybickiego, Antoniego Abrahama, Stefana Hazuka, Tomasza Rogala, ks. Józefa Wryczę, płk. Wojciecha Józefa Gromaczyńskiego. Ekspozycja została przygotowana przez dr Kamilę Churską-Wołoszczak (Delegatura IPN w Bydgoszczy) oraz dr Barbarę Męczykowską (IPN Gdańsk).
Wystawę, można oglądać w Domu Wiedemanna przy ul. Krótkiej 6, w dni powszednie, od 3 listopada w godzinach 13:00 - 16:30.
(Red.) fot. Dawny Pruszcz Dom Wiedemanna Krótka 6, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: