Podwodne skarby spod Biskupina

Wydawałoby się, że co jak co, ale gród w Biskupinie, którego systematyczne badania trwają od prawie 100 lat, nie powinien przynosić kolejnych zaskoczeń. Archeolodzy podwodni z UMK udowadniają, że jest inaczej. Odkrycie osady w Biskupinie, które miało miejsce od 1933 roku, było jednym z najważniejszych wydarzeń w dziejach polskiej i europejskiej archeologii.

Osada w Biskupinie wiązana z kręgiem kulturowym kultury łużyckiej, trwającym od środkowej epoki brązu, od ok. XIV w. p.n.e., po wczesną epokę żelaza, czyli do ok. V w. p.n.e., badana była przez rozbudowane, interdyscyplinarne zespoły archeologiczne od 1934 roku. Byli tutaj nawet archeolodzy z SS. Szczególnie intensywne prace prowadzono od lat 50 – tych do 90 – tych XX wieku. Przez ten czas gruntownie przebadano ¾ powierzchni osady. W takich sytuacjahc bardzo wiele osób zadaje sobie pytanie, co jeszcze można tu znaleźć? Okazuje się, że całkiem sporo. Archeolodzy podwodni z Uniwersytetu Mikołaja Kopernika odkryli na przykład w ubiegłym sezonie badawczym dużą ilość ceramiki pradziejowej i wczesnośredniowiecznej, podwodne konstrukcje, grot włóczni z epoki brązu i nagolennik. To wszystko w Jeziorze Biskupińskim i na bliźniaczych stanowiskach na Pałukach, czyli bardzo ciekawym regionie Polski, położonym pomiędzy województwem Kujawsko – Pomorskim a Wielkopolskim. Obszaru będącego częścią historycznej ziemi kaliskiej.Badania prowadzono w jeziorach oraz w strefie brzegowej. W Biskupinie znaleziono grot włóczni z epoki brązu, a na innym stanowisku unikatową brązową ozdobę obręczową, określaną przez archeologów "nagolennikiem". Projekt "Określenie zasięgu i inwentaryzacja nierozpoznanych części osad obronnych łużyckich pól popielnicowych na terenie Pałuk" jest współfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Naukowcy chcą sprawdzić zasięg osady ludności kultury łużyckich pól popielnicowych w Biskupinie oraz czterech innych podobnych osiedli na Pałukach. Projekt będzie kontynuowany w przyszłym roku.

(red.) fot. Portal.umk.pl oprac BG/www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: