Gdynia modernizm i ważna nagroda

Karolina Pakizer, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl, adgoogle, gdynia
Gdyński modernizm znowu górą! Miasto Gdynia otrzymało wyróżnienie w konkursie „Samorząd dla Dziedzictwa”, koordynowanym przez Narodowy Instytut Dziedzictwa za pionierskie działania rozpoznania i promowania wartości modernistycznych zabytków.
- To wyróżnienie, które bardzo nas cieszy. Przy ocenie naszej kandydatury do nagrody jurorzy szczególną uwagę zwrócili na kwestie odpowiedniego rozpoznania i zdefiniowania wielowymiarowości dziedzictwa kulturowego Gdyni, co nie zawsze – zwłaszcza na pierwszy rzut oka - jest sprawą oczywistą. Uznanie zdobyło również wykorzystanie potencjału zabytkowego, jaki miasto posiada, jako składnika tożsamości gdynian czy jego atrakcyjności turystycznej - wyjaśnia Marek Stępa, naczelnik Wydziału Ochrony Dziedzictwa Urzędu Miasta Gdyni.
Jak czytamy w uzasadnieniu, przygotowanym przez kapitułę konkursu, wyróżnienie przyznano Gdyni m.in. za: „Wypracowanie wyróżniającej się, długofalowej, konsekwentnie wdrażanej wizji zarządzania dziedzictwem kulturowym miasta. Pionierskie działania w zakresie rozpoznania i promowania wartości zabytków oraz dziedzictwa XX wieku jako wyróżnika dziedzictwa miasta”.  Nagrodę główną otrzymała Łódź, a obok Gdyni wyróżniono również: Bolesławiec i Żyrardów. W kategorii gmin miejsko-wiejskich zwyciężył Paczków. Wyróżnienia przyznano gminom: Lubin, Wronki i Żyraków. 
Głównym celem konkursu „Samorząd dla Dziedzictwa” jest motywowanie samorządów do opracowywania i wdrażania programów opieki nad zabytkami, a także w tym zakresie promocja dobrych praktyk. Wspomniane programy - na mocy ustawy o Ochronie Zabytków i Opiece nad Zabytkami z dnia 23 lipca 2003 r. - są dla gmin obowiązkowe.
Konkurs „Samorząd dla dziedzictwa” realizowany jest w ramach Krajowego Programu Ochrony Zabytków i Opieki nad Zabytkami na lata 2019-2022. 
(red.) UM Gdynia, oprac: www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl fot. Karolina Pakizer, www.gdynia.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: