Huelle, Tusk, Pomian, Chwin i inni w antologii „Gdańskie tożsamości. Eseje o mieście”

Antologia „Gdańskie tożsamości. Eseje o mieście” zbiera w całość dwadzieścia jeden różnorodnych esejów o mieście, jego historii, przemianach i wielokulturowej tożsamości. Premiera antologii, którą zredagował Basil Kerski, a wydał Instytut Kultury Miejskiej, odbędzie się 27 kwietnia o godz. 18.00 w Europejskim Centrum Solidarności, w sali wystaw czasowych. Wstęp wolny! Podczas spotkania będzie można kupić antologię w specjalnej cenie – 35 zł.

 

Autorzy tekstów w antologii: Mieczysław Abramowicz, Paweł Adamowicz, Stefan Chwin, Jacek Dominiczak, Wojciech Duda, Jacek Friedrich, Paweł Huelle, Basil Kerski, Jacek Kołtan, Peter Oliver Loew, Antoni Libera, Artur Nowaczewski, Antoni Pawlak, Krzysztof Pomian, Donald Tusk, Jarosław Zalesiński, Zbigniew Żakiewicz.

 

Gośćmi spotkania, które poprowadzi Barbara Świąder-Puchowska z Uniwersytetu Gdańskiego będą Mieczysław Abramowicz, Stefan Chwin, Wojciech Duda, Basil Kerski i Piotr Perkowski.

 

- Gdańska mozaika pamięci jest bogata, a dzięki niniejszej antologii – jak wierzę – będzie mogła poukładać się na nowo. Chciałbym, aby ta książka zachęcała czytelników do odczytania na nowo przestrzeni kulturowej miasta, aby inspirowała do rozwoju własnej lokalnej tożsamości. Antologia nie jest systematycznym zapisem publicystycznych czy naukowych debat o mieście, ale czysto subiektywnym wyborem esejów o Gdańsku, zbiorem oryginalnych, nieuporządkowanych chronologicznie refleksji autorów stąd i spoza regionu. Mimo subiektywnego charakteru zbioru wydaje mi się, że książka ta dokumentuje ważne głosy o Gdańsku ostatnich lat; pokazuje, jak debata o tożsamości miasta rozwijała się w ciągu ostatnich dwóch dekad, jak obalano niektóre mity i jak powstawały nowe. Jestem przekonany, że niniejszy tom może być interesujący również dla czytelników spoza Gdańska, ponieważ w zebranych tekstach odnaleźć można wiele ponadregionalnych, wręcz uniwersalnych wątków. Lektura uświadomi czytelnikom, iż warto spojrzeć na dzieje Polski i Europy przez pryzmat Gdańska – mówi Basil Kerski o antologii.

 

Premiera antologii "Gdańskie tożsamości. Eseje o mieście" pod redakcją Basila Kerskiego

Data: 27 kwietnia, godz. 18.00

Miejsce: Europejskie Centrum Solidarności, pl. Solidarności 1, sala wystaw czasowych

Prowadząca: Barbara Świąder-Puchowska, rozmówcy: Mieczysław Abramowicz, Stefan Chwin, Wojciech Duda, Basil Kerski i Piotr Perkowski.

Tagi: