Magiczny świerk sprzed lat

Wiele lat temu świątecznym symbolem Pruszcza Gdańskiego był obwieszony lampkami, dorodny świerk stojący przy przedwojennym pomniku na Placu Wyzwolenia. Przyglądając się dzisiejszym iluminacjom miasta, warto go sobie przypomnieć.

Zwiastunem zbliżających się świąt są już od lat bloki reklam telewizyjnych, internetowych i aranżacje sklepów, które już od listopada przypominają nam o konieczności zaopatrzenia się w prezenty. W Pruszczu Gdańskim nie jest inaczej. Ale kiedyś, dziesięciolecia temu nie zawsze tak było. - Dla wielu szczególnie młodszych mieszkańców miasta symbolem, wprowadzającym w świąteczną atmosferę były światełka, zawieszone w centrum miasta, dobrze widoczne z wielu miejsc – przypomnieli na swojej facebookowej stronie miejscy historycy, zrezydujący w Domu Wiedemanna - Czyniono to mimo panującej wówczas siermiężnej ideologicznie „gomułkowskiej” komuny. Światełka zawieszone były na wysokości „placu przy pomniku”. Stał tam świerk. Wysoki, którego czubek wystawał majestatycznie ponad konary pozostałych drzew. Nawet w lecie przykuwał uwagę mieszkańców i odwiedzjących miasto gości. Jego urokowi nie oparł się nawet najsłynniejszy fotograf gdański Zbigniew Kosycarz, który w latach 60-tych sfotografował pruszczański Plac Wyzwolenia. Świerk stanowi, obok samego pomnika, drugą oś kadru. Niestety, któregoś roku lampki na placu nie zaświeciły. Dopiero wtedy dotarło do Pruszczan, że świerk wycięto. A umieszczane na nim światełka były wówczas jedynym, takim symbolem świątecznej aury.

Od tamtego czasu minęło bardzo wiele lat., Dziś Pruszcz Gdański świecąc, przypomina o świętach nie tylko instalacją w kształcie choinki, stojącą przy urzędzie miasta, ale także światłami na latarniach, czy pięknymi ozdobami na Kanale Raduni. Naszym zdaniem warto byłoby jednak nawiązać do tradycji i przystroić lampkami także pozostałe drzewa na powoli odzyskującym blask Placu Wyzwolenia. Podobnie jak stało się to z ustrojonym ozdobami, sąsiednim Placem Wolności.

(Red.) fot Zbigniew Kosycarz (KFP) odbitka M.Kozłow, reprodukcja - UM Pruszcz Gdański, Referat Ekspozycji i Dziedzictwa, tekst UM Pruszcz Gdański, oprac.www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: