Szaman z Czernikowic

Znany już badaczom punkt archeologiczny w Czernikowicach w okolicach Wrocławia wciąż przynosi zaskakujące odkrycia. Wśród odnalezionych szczątków natrafiono prawdopodobnie na szamana sprzed 2500 lat. Osoba ta z całą pewnością cierpiała na choroby genetyczne oraz została pochowana z substancjami toksycznymi, chociażby sporyszem.

Na cmentarzysku z epoki brązu i żelaza w Czernikowicach dokonano kolejnego odkrycia. Tym razem naukowcy natknęli się na grób sprzed co najmniej 2500 lat. Szczątki należą prawdopodobnie do mężczyzny, i wiele wskazuje, że był on szamanem.

Na wyjątkowość pozycji wskazują przede wszystkim przedmioty z jakimi go pochowano oraz interesujące zmiany w ciele, na które szczególnie zwracają uwagę antropologowie. Na czaszce znajduje się bowiem narośl, która według antropolog z Uniwersytetu Wrocławskiego, Agaty Hałuszko musiała sprawiać ból. Ponadto w grobie odnaleziono medykamenty i ślady różnych substancji.

Sporysz jest to substancja silnie toksyczna. Według dr Tomasza Stolarczyka z Muzeum Miedzi w Legnicy mógł on być wykorzystywany jako lek w tamtych czasach.

– W grobie został złożony mężczyzna, który cierpiał na poważną genetyczną chorobę. Jednocześnie ta substancja miała działanie halucynogenne z jednej strony – a więc być może w tych obrzędach pożegnalnych wprowadzano się w odmienne stany świadomości – ale też miała działanie przeciwmigrenowe – podkreśla dr Stolarczyk.

Szczątki oraz miejsce pochówku zostało zbadane przez kilka zespołów i wnioski każdego z nich są bardzo podobne. Jednak wszyscy podkreślają ażeby potwierdzić z całą pewnością teorię o szamanie potrzebne będą dokładniejsze badania.

foto/wikipedia

info/radiowroclaw.pl

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: