1941 i tajemnicza tabliczka od Lilpopa

Lilpop, Rau, Loewenstein, 1941, Bartosz Gondek, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

„1941” to dla warszawskich zakładów Lilpopa data szczególna. Przed wojną zarząd fabryki założył, że do tego czasu wszystkie produkowane w Warszawie samochody składać się będą w 100% z polskich komponentów. Zabrakło dwóch lat. Z czego zatem pochodzi ta sfatygowana tabliczka?

W tym roku mija 155 lat od założenia w Warszawie spółki i fabryki Lilpop Rau i Loewenstein. Choć produkowano tutaj wiele rzeczy, LRL najbardziej znana była z wagonów i samochodów, które wyjeżdżały od 1936 roku z bram fabryki, na mocy umowy licencyjnej z amerykańskim "General Motors". W 1941 roku z warszawskich hal nie wyjeżdżały już jednak samochody. Polscy pracownicy pod niemieckim nadzorem z koncernu Hermann Göring Werke składali jeszcze do końca roku według polskich planów, węglarki. Remontowali też nadal wagony i tabor samochodowy. Wkrótce to wszystko ustąpiło miejsca produkcji typowo zbrojeniowej. W 1944 roku Niemcy najpierw wywieźli maszyny, pracowników i dokumentację, aby w październiku 1944 roku zrównać z ziemią hale montażowe. Pozostawili jedynie budynki biurowe. Ta niewielka, mosiężna tabliczka sprzed równo 80 lat, która wpadła nam w ręce, jest zatem jedną z ostatnich, jakie miały być zamontowane na klasycznych produktach przedwojennej przemysłowej dumy stolicy. Taka mała, a taki kawałek historii.

(Red.) fot. Bartosz Gondek

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: