Faberge: Jajo brzozowe i faktura dla pana Mikołaja Romanova

I wojna światowa zmieniła naprawdę wiele w twórczości pracowni Faberge. W roku 1917 tradycyjnie pracownia wykonała dwa wielkanocne jaja, diametralnie inne od wszystkich poprzednich. Ze względu na trudną sytuację na froncie i w kraju wielkanocne upominki dla carycy Aleksandry i matki cesarza zostały przygotowane z wyjątkowo skromnych materiałów. Jednym z nich – które miało być prezentem dla matki cara Mikołaja II Marii Fiodorownej – było Jajo z Brzozy Karelskiej.

 

Jajko z Brzozy Karelskiej było przedostatnim z imperialnej kolekcji. Ostatnim ukończonym, ale nigdy nie dostarczonym do adresatki. Do roku 2001 było uważane za zaginione – do momentu, kiedy moskiewski kolekcjoner Aleksander Iwanow nabył je do swojego Rosyjskiego Muzeum Narodowego – mimo oficjalnej nazwy zgromadzone przez niego przedmioty pozostają prywatną kolekcją. W 2009 roku Iwanow otworzył Muzeum Fabergé w Baden-Baden, w którym obecnie znajduje się Jajo Brzozowe.

Najdroższy kawałek drewna na świecie

Jajko dosłownie wykonane jest z paneli z brzozy karelskiej, oprawionych w złotą ramkę. Jako jedyne w całej kolekcji zostało stworzone z materiału organicznego. Nie zmieniło się tylko jedno – podobnie jak wszystkie poprzednie – skrywało w sobie niespodziankę. A tą był miniaturowy mechaniczny słoń, pokryty drobnymi diamentami o szlifie różanym, nakręcany małym kluczem wysadzanym klejnotami.

 

Jajo z fakturą dla pana Mikołaja

Brzozowe Jajo powstało w 1917 roku i miało zostać dostarczone carowi w tę Wielkanoc, jako prezent dla jego matki, cesarzowej Marii Fiodorowny. Tuż przed dostarczeniem Jaja, wybuchła rewolucja lutowa. 15 marca Mikołaj II Romanov został zmuszony do abdykacji. 25 kwietnia Peter Carl Fabergé wysłał carowi fakturę za Jajko z Brzozy Karelskiej, tytułując Mikołaja nie jako „cara wszystkich Rosjan”, ale jako "Mr. Romanov, Nikolai Aleksandrovich".

Mikołaj zapłacił 12500 rubli, a jajko zostało wysłane kurierem do pałacu wielkiego księcia Michała Aleksandrowicza, aby ten przekazał je swojej matce. Książę jednak opuścił pałac zanim jajko do niego dotarło. Pozostawiono je więc w pałacu, który splądrowano w październiku po wybuchu rewolucji bolszewickiej. Następnie jajko trafiło do Muzeum Rumiancewa w Moskwie. Zniknęło po zamknięciu muzeum w styczniu 1927 roku i od tego czasu uznawane było za zaginione.

W 1999 roku prawnuczka Petera Carla Fabergé, Tatiana, opublikowała rysunki projektów Jaja Brzozowego, ale przyjęto, że oba były niekompletne. Jajko pojawiło się publicznie w 2001 roku, kiedy prywatny kolekcjoner z Wielkiej Brytanii, potomek rosyjskich emigrantów, sprzedał je Aleksandrowi Iwanowowi, moskiewskiemu kolekcjonerowi, właścicielowi Muzeum Faberge w Baden-Baden. Ów zakup obejmował jajko, futerał, klucz do nakręcania niespodzianki, oryginalną fakturę Fabergé dla Mikołaja II oraz list Fabergé do Aleksandra Kiereńskiego, narzekający na nieuregulowaną płatność i prośbę o dostarczenie jajka. Sama „niespodzianka” prawdopodobnie została skradziona przez żołnierzy podczas rewolucji październikowej. Ceny jaką Iwanow zapłacił za Jajo Brzozowe nigdy nie ujawniono.

Karolina Łucja Białke 

O pozostałych jajach Faberge przeczytasz tu:

http://strefahistorii.pl/article/6328-faberge-historia-z-jajami  

http://strefahistorii.pl/article/6330-faberge-skad-sie-wziely-jaja

http://strefahistorii.pl/article/6331-faberge-jajo-koronacyjne-za-siedem-kilo-zlota

http://strefahistorii.pl/article/6334-faberge-cudownie-ocalone-jajo

http://strefahistorii.pl/article/6332-faberge-zaprojektowane-przez-kobiete

http://strefahistorii.pl/article/6773-faberge-jajo-konwaliowe-secesja-wkracza-na-carski-dwor

http://strefahistorii.pl/article/6333-faberge-bursztynowe-jajo-na-milenium-gdanska

http://strefahistorii.pl/article/7133-faberge-jajo-stalowe-wojenna-pamiatka

Źródła:

A. Szymański Faberge – historia i arcydzieła

foto/pinterest, wikipedia,

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: