Jak badać zabytkowe cmentarze? Instytut Polonika wydał podręcznik

Jak zbierać informacje o zabytkowych cmentarzach, żeby ze zgromadzonej wiedzy mogli skorzystać np. historycy? Dlaczego do pracy w terenie naprawdę przydają się buty robocze, po co badaczowi obowiązkowa apteczka, jak rozpoznać rodzaje kamienia, fotografować nagrobki i nauczyć się profesjonalnej terminologii? O tym wszystkim przeczytacie w Podręczniku do inwentaryzacji polskich cmentarzy i nagrobków poza granicami kraju Anny Sylwii Czyż oraz Bartłomieja Gutowskiego.


Książka, którą właśnie wydał Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika” (instytucja państwowa powołana w roku 2017 przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego), jest bogato ilustrowana. Na potrzeby publikacji wykonano wiele zdjęć i przygotowano tablice porównawcze oraz spójny zestaw ilustracji. Na ich podstawie można nie tylko odpowiednio opisać nagrobek czy grobowiec, lecz także ‒ bez specjalistycznej wiedzy geologa ‒ samodzielnie rozpoznać kamień, z którego zostały wykonane.

Autorami podręcznika są prof. UKSW dr hab. Anna Sylwia Czyż oraz dr Bartłomiej Gutowski (także z Uniwersytetu Kardynała Stefana Wyszyńskiego), historycy sztuki od lat zajmujący się dokumentacją cmentarzy. Swoje badania systematycznie wydają drukiem, w tym tworzą internetową bazę danych obejmującą polskie nekropolie za granicą. W Instytucie Polonika byli także redaktorami naukowymi publikacji zbiorowej Cmentarz Na Rossie w Wilnie – historia, sztuka, przyroda, pierwszego tak wszechstronnego opracowania poświęconego tej wspaniałej nekropolii.
Bez wątpienia autorzy podręcznika są praktykami i z tej wiedzy wypracowanej latami, mogą teraz skorzystać inni, nie tylko profesjonaliści. Autorzy książki doradzają, np. jak wykonać zdjęcie, żeby nie tylko było poprawne technicznie, ale dało się z niego odczytać detal rzeźbiarski czy też inskrypcję. Przybliżają również tzw. dobre praktyki inwentaryzatorów, czyli opowiadają zarówno o dbałości i szacunku do miejsc, które odwiedzamy, jak i o aspektach prawnych. Podpowiadają, jak szukać zapomnianych nekropolii i wykonywać plany cmentarzy, co należy zrobić, żeby karta inwentaryzacyjna mogła być wykorzystana w przyszłości. Warto zajrzeć. 

 

źródło: Instyt Polonika

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: