Sprzedadzą pończochy Napoleona

Prywatni kolekcjonerzy w przyszłym tygodniu będą mogli kupić odrobinę DNA Napoleona Bonapartego. We Francji na aukcję z okazji 200. rocznicy jego śmierci trafi bowiem poplamiona krwią tkanina, która podczas sekcji zwłok została nałożona na jego ciało - poinformowała w agencja Reutera. Chętni będą mogli nabyć także pończochy Małego Kaprala i ok. 360 przedmiotów pochodzących z jego rezydencji. 

Były cesarz Francuzów zmarł 5 maja 1821 roku w wieku 51 lat na Wyspie Świętej Heleny, gdzie został zesłany po klęsce w 1815 roku w bitwie pod Waterloo.
Francuski dom aukcyjny Osenat z okazji 200. rocznicy śmierci Napoleona wystawi na sprzedaż łącznie około 360 przedmiotów, w tym kosmyk włosów przywódcy, parę jego jedwabnych pończoch czy koszulę z wyhaftowaną literą "N". W kolekcji znajduje się również ozdobny talerz, którego używał, a także kryształowy kielich. Szacuje się, że poplamiona krwią tkanina osiągnie cenę nawet 15 tys. euro. - W tej plamie krwi jest DNA cesarza - stwierdził przedstawiciel domu aukcyjnego Jean-Pierre Osenat. Wiele przedmiotów, które trafiły na aukcję, zostało przywiezionych z Longwood House, ostatniej rezydencji Napoleona.

info/reuters

oprac. KLB


Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: