Ząb Lennona, gacie królowej i proteza Winstona czyli najdziwniejsze zakupy z aukcji

Sprawa ostatniej aukcji w domu aukcyjnym Osenat, podczas której sprzedano pończochy Napoleona oraz koszulę poplamioną krwią Cesarza Francuzów, natchnęła nas do dokonania małego przeglądu najdziwniejszych i wydawać by się mogło najniedorzeczniejszych pamiątek po słynnych postaciach historycznych wystawinych na rozmaitych aukcjach. Poniżej prezentujemy efekt tego mocno subiektywnego przeglądu. 

Wykałaczka Dickensa

Ile może kosztować wykałaczka? Okazuje się, że ponad 9 tys. USD. Tyle dał anonimowy kupiec za tę, której używał pisarz Charles Dickens, autor "Opowieści wigilijnej" i "Oliwiera Twista".

Wykonano ją z kości słoniowej i złota. Ma wygrawerowane inicjały pisarza oraz specjalny mechanizm napinający. Dickens używał jej podczas swojej ostatniej podróży do Ameryki. 

 

Pukiel włosów Elvisa

Co jakiś czas na aukcjach pojawiają się przedmioty należące do słynnego piosenkarza Elvisa Presleya. W 2010 r. na sprzedaż wystawiono m.in. włosy "króla" rock'n'rolla. Cena wywoławcza: 20 tys. USD. Za ile "poszły" - nie podano. Nieoficjalnie mówiło się, że kupiec wydał na nie ok. 60 tys. USD.
Włosy wystawiła na sprzedaż rodzina osobistego fryzjera Presleya. Ten zostawił sobie jeden spory pukiel "na pamiątkę" dla potomnych.

 

Majtki królowej Wiktorii

Na aukcje trafia także bielizna słynnych gwiazd i postaci historycznych. Za 9 tys. GBP sprzedano białe majtki należące niegdyś od królowej Wiktorii, najdłużej panującej brytyjskiej monarchini. Bielizna znalazła się na aukcji przedmiotów z Old Battersea House - londyńskiego domu rodziny Forbes.

 

Kamień nerkowy Williama Shartnera

William Shatner to aktor znany nam przede wszystkim z roli kapitana Kirka w słynnym serialu science fiction "Star Treku".
Aktor oddał na aukcję charytatywną... swój kamień nerkowy. Jeden z jego fanów wylicytował go za bagatela 25 tys. USD!

 

Rentgen klatki piersiowej Marylin Monroe

45 tys. USD - tyle zapłacił kolekcjoner za zdjęcie rentgenowskie klatki Marylin Monroe. Prześwietlenie zrobiono w 1954 r. podczas wizyty aktorki w Cedars of Lebanon Hospital.
Na tej samej aukcji można było nabyć również m.in.: leżankę z gabinetu psychoanalityka Monroe oraz fotel z ostatniej sesji zdjęciowej gwiazdy.

 

Proteza dentystyczna Winstona Churchilla

Winston Churchill - to postać znana chyba każdemu Polakowi. Przedmioty należące do tego jednego z najsłynniejszych brytyjskich premierów i polityków od lat cieszą się ogromną popularnością wśród kolekcjonerów.
25 tys. USD - za tyle sprzedano... wybrakowaną protezę używaną przez Churchilla. Analitycy aukcyjny nie spodziewali się tak zawrotnej sumy za sztuczne zęby. Zakładali, że może się sprzedać za sumę nie większą niż 8 tys. USD.

 
 
Zepsuty ząb Johna Lennona
 
Pozostając w tematyce dentystycznej... Całkiem niedawno w ręce dentysty z Kanady trafił za bagatela 31 tys.USD zepsuty ząb Johna Lennona. Członek "The Beatles" rozstał się ze swoim zębem w latach 60. Dostała go w prezencie Dorothy Jarlett, pani sprzątająca w domu muzyka. Miał on być podarunkiem dla córki kobiety, która była wielką fanką grupy.
 
 
Niedopałek cygara Winstona Churchilla
To najdroższy niedopałek w historii! Na wpół wypalone cygaro z 1941 r. przechowała służąca Churchill'a. Polityk był nałogowym palaczem i bardzo niechętnie zostawiał niedopalone cygara. To podobno zostawił w popielniczce, bo spieszył się na bardzo ważne spotkanie rządu brytyjskiego.
10-centymetrowy kawałek wylicytowano za 4,5 tys. GBP. 
 
 
Przedmioty należące do Mahatmy Gandhiego 
 
Aukcja, na której wystawiono na sprzedaż przedmioty, m.in.: okulary, zegarek kieszonkowy i sandały, należące do Mahatmy Gandhiego, wywołała wielkie poruszenie i prawie doprowadziła do międzynarodowego skandalu. Rząd Indii nazwał ją zniewagą i wręcz zażądał przekazania pamiątek po słynnym twórcy ruchu biernego oporu narodowi indyjskiemu. Ostatecznie kupił je magnat piwny i lotniczy Vijay Mallaya, właściciel m.in. linii lotniczych Kingfisher. Za przedmioty należące do Bapu (czyli ojciec) zapłacił 1,8 mln USD.
I to byłoby na tyle osobliwości....
 
foto/domena publiczna
oprac. KLB
 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: