Mroczne, zapomniane, zrujnowane - nareszcie opisane

Opuszczone pałace, mroczne ruiny, posępne fortyfikacje, czy niesamowite budowle, kryjące się w niedostepnych ostępach leśnych. To wszystko na Pomorzu i w jednej książce – „Tajemnicze miejsca – Pomorskie”, napisanej przez Michała Piotrowskiego i Marcina Tymińskiego.

Jak podpowiadają autorzy, mottem tego przewodnika mógłby stać się fragment wiersza Roberta Frosta: Zdarzyło mi się niegdyś ujrzeć w lesie rano Dwie drogi; pojechałem tą mniej uczęszczaną – Reszta wzięła się z tego, że to ją wybrałem.* „Kogóż z nas od dziecka nie przyciągały wizją przygody tajemnicze ścieżki, opuszczone budowle, piwnice, zaułki i zakamarki – najpierw te w pobliżu domowego podwórka, a później te coraz dalsze? Kto z nas z wypiekami na twarzy nie śledził przygód Pana Samochodzika spisanych przez Zbigniewa Nienackiego? Kto nie kibicował bohaterom filmu „Goonies” albo kolejnym przygodom Indiany Jonesa? Niektórym te dziecięce fascynacje z czasem uleciały z głowy, inni – tak jak my – nadal są gotowi odpowiedzieć na zew przygody.” Na tą przygodę złożyło się odwiedzenie w 2020 roku kilkunastu wypraw po całym województwie, czego pokłosiem jest zbiór niemal 200 opisanych na kolejnych stronach obu tomów przewodnika obiektów: pałaców, dworów, grobowców, obiektów militarnych i inżynieryjnych. Przede wszystkim takich, które przez lata porzucone i zapomniane, często zdewastowane, do dziś nie odzyskały dawnego blasku. Niektóre z nich ginęły niemal dosłownie na oczach autorów. Po wielu z nich już wkróce nie pozostanie żaden ślad. Obiekty, podzielone na dwa tomy, uszeregowane zostały tak, aby łatwiej je było odwiedzać. Wzdłuż trójmiasta i głównych dróg. W przewodniku, oprócz opisów, znajduje się także dokładna lokalizacja GPS i ogólne dane na temat dostępności obiektu.

Kto chciałby nabyć książkę, może zrobić to między innymi tutaj: https://www.wydawnictwocm.pl/zapomniane-miejsce-pomorskie-czesc-polnocna-p-613.html

bg

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: