Piątkowy wysyp klasyków czyli Drive it Day

Drive It Day, PZMot, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Jeżeli zobaczysz dziś na ulicach dużo zabytkowych pojazdów, oznacza to, że tam gdzie jesteś odbywa się właśnie coroczny Drive it Day, czyli dzień jeżdżenia klasykiem.

Tego dnia wszyscy właściciele zabytkowych pojazdów wyjeżdżają nimi na drogi i starają się je używać jak zwykłe pojazdy. W Polsce dzień jeżdżenia zabytkiem zawsze odbywał się w pierwszym tygodniu czerwca. Od zeszłego roku DiD odbywa się w piątki. Zatem pierwszy piątek czerwca przypada w sezonie 2021 właśnie dziś, 4 czerwca.  Pomysł przyszedł do Polski z Wielkiej Brytanii w 2009 roku. Wówczas datę ustalono na pierwszą środę czerwca. Z roku na rok pomysł, promowany przez PZMot zataczał coraz większe kręgi, propagatorami imprezy zostały m. in. czasopisma branżowe: Automobilista i Magazyn Classicauto. Idea przedsięwzięcia polega na tym, aby raz w roku zmobilizować wszystkich właścicieli zabytkowych pojazdów do wyjechania nimi na drogi publiczne. Dzięki temu miłośnicy aut zabytkowych i klasycznych mogą pokazać, że ruch weterański jest naprawdę prężny i duży, a ich pojazdy są pełnoprawnymi uczestnikami ruchu i zdecydowanie lepiej czują się na ulicach niż w muzeum czy na wystawach. Poza tym sprawiają, iż tego dnia ulice są po prostu piękniejsze.

(Red.) oprac Bartosz Gondek fot. Bartosz Gondek

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: