Jak kościół stał się centrum kultury

W ubiegłym roku zakończyła się adaptacja kościoła św. Jana w Gdańsku na nowoczesne centrum kultury. Podsumowaniem wieloletnich działań na rzecz odbudowy tego zabytkowego obiektu będzie specjalna wystawa, która zostanie otwarta w niedzielę, 4 lipca 2021 r. Stanowi ona część projektu „Św. Jan Od-Nowa”, w ramach którego zaplanowano również organizację koncertów, konferencji naukowej oraz wielu działań edukacyjnych.

 

Kościół św. Jana to wyjątkowe centrum kultury, w którym historia spotyka się ze współczesnością. W 2020 r. zakończyła się odbudowa tego miejsca po zniszczeniach II wojny światowej.

- Po odbudowie i rewitalizacji, przeprowadzonej przez Nadbałtyckie Centrum Kultury, zabytkowy obiekt pokazał nowe oblicze, a Gdańsk i Pomorze zyskało wielofunkcyjną przestrzeń kulturalną, gdzie na wielu płaszczyznach realizujemy hasło „Kultura w gotyckich murach!” – mówi Marta Korga-Bistram, główna specjalistka ds. marketingu i PR w Nadbałtyckim Centrum Kultury w Gdańsku

Przestrzeń dostosowana do współczesności

Historia odbudowy kościoła św. Jana zaprezentowana zostanie na specjalnej wystawie, przygotowanej przez NCK w Gdańsku. Ekspozycja będzie przede wszystkim próbą podsumowania wieloletnich działań NCK na rzecz odbudowy i adaptacji tego miejsca oraz podkreśleniem symbolicznej zmiany kościoła na nowoczesne Centrum św. Jana.

– Widz od samego wejścia do budynku zostanie oprowadzony po historii Centrum, zapoznając się nie tylko z ważnymi wydarzeniami, ale też z nieznanymi dotąd ciekawostkami. Ekspozycja będzie wzbogacona o multimedia: materiały filmowe, model 3D czy animację komputerową, prezentując ten zabytek jako przestrzeń dostosowaną do współczesności – informuje Marta Korga-Bistram.

Na wystawie zobaczymy, m.in. archiwalne zdjęcia przedstawiające stan kościoła w okresie powojennym oraz zdjęcia wykonane podczas prowadzonych prac, a także filmy realizowane przez NCK w trakcie odbudowy. Uzupełnieniem wystawy będzie istniejąca już w Centrum św. Jana aplikacja, pokazującą np. elementy z jego wyposażenia, które zaginęły lub nie powróciły do kościoła czy też najważniejsze wydarzenia z powojennej historii kościoła.

„Odbudowa kościoła św. Jana w Gdańsku 1945-2020”

wystawa czynna: 4 lipca – 21 września 2021 r.
poniedziałek-sobota, godz. 10.00-18.00
niedziela, godz. 14.00-18.00
Centrum św. Jana
ul. Świętojańska 50, Gdańsk
wstęp – wolny

baner projektu Św. Jan Od-Nowa

 

Co jeszcze przed nami?

W ramach tegorocznej odsłony projektu „Św. Jan Od-Nowa” w nadchodzących miesiącach zaplanowane zostały również inne wydarzenia:

Koncert Kayah & Gang Tango
17 lipca 2021 r., godz. 19.00

Na program koncertu składać się będą najsłynniejsze tanga Astora Piazzolli oraz tanga świata m.in. Gardela, Gade, Rodrigueza, Szpilmana czy Petersburskiego. Gwiazdą wieczoru będzie Kayah, która wcieli się w rolę argentyńskiej diwy, interpretując największe przeboje Tango Nuevo, w tym Marię de Buenos Aires, Oblivion, Libertango czy Ostatnią Niedzielę

Bilety: www.interticket.pl

Międzynarodowa konferencja naukowa
1-2 października 2021 r.

Konferencja zorganizowana zostanie w 260. rocznicę powstania organów Johanna Friedricha Rhodego w kościele św. Jana. Będzie poświęcona kulturze organowej Gdańska i regionu Morza Bałtyckiego w kontekście rekonstrukcji organów bocznych w kościele św. Jana.

Koncert Hani Rani i Dobrawy Czocher
październik 2021 r.

Artystki przedstawią materiał premierowy z najnowszej płyty wydanej przez Deutsche Grammophon. Ich koncert w niezwykłych wnętrzach Centrum św. Jana stanowić będzie przeżycie zarówno dla melomanów, jak i amatorów sztuk wizualnych. Uwydatni bowiem walory akustyczne wnętrza dawnej gotyckiej świątyni, jak i jej niepowtarzalny klimat

Program edukacyjny
lipiec-grudzień 2021 r.

  • Cykl krótkich koncertów organowych, demonstrujących instrument organów bocznych – wykonawcy: studenci Akademii Muzycznej w Gdańsku (lipiec-sierpień)
  • Cykl wykładów popularnonaukowych poświęconych historii kościoła św. Jana, jego odbudowie, zabytkom oraz pracom konserwatorskim przeprowadzonym w kościele – prelegentki: Iwona Berent, Agnieszka Drygiel i zaproszeni goście, prowadzący prace w Centrum św. Jana, m.in. Małgorzata Sadowska-Mathes
  • Warsztaty dla rodzin z dziećmi na temat historii i zabytków w oparciu o materiały edukacyjne przygotowane dla Centrum św. Jana – prowadząca: Agnieszka Drygiel

info/UMWP

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: