Zespół poszpitalny Bożego Ciała przy ul. 3 Maja przejdzie remont

Przetarg na rewaloryzację trzech spośród pięciu budynków zabytkowego zespołu poszpitalnego Bożego Ciała przy ul. 3 Maja w Gdańsku, wraz ze zmianą sposobu ich użytkowania oraz zagospodarowaniem terenu ogłosiło Hevelianum. Zakończenie inwestycji planowane jest w 2024 roku.

Zespół poszpitalny Bożego Ciała to jedyny zachowany tego typu kompleks budynków w Gdańsku, który w tym samym miejscu funkcjonował już od późnego średniowiecza. Najstarszy istniejący obiekt pochodzi z 1786 roku. Władze Gdańska w grudniu 2020 roku zawarły umowę pożyczki miejskiej w wysokości 25 mln zł z Pomorskim Funduszem Rozwoju na rewaloryzację części budynków wchodzących w skład kompleksu. Realizację zadania oszacowano na 31 mln zł - pozostałe 6 mln zł to wkład własny z budżetu miasta.

Gospodarzem inwestycji jest Hevelianum, które właśnie ogłosiło przetarg nieograniczony na rewaloryzację trzech z pięciu budynków w zespole położonym przy ul. 3 Maja 21 wraz ze zmianą sposobu ich użytkowania oraz z zagospodarowaniem terenu. Zakres prac ujętych w przetargu obejmuje nie tylko przebudowę trzech obiektów i dostosowanie ich do nowych funkcji. Prowadzone będą również prace związane z zagospodarowaniem terenu wokół - budowa i przebudowa dojazdów, placów, ścieżek i parkingów, a także zasilenie w media, odwodnienie, oświetlenie, monitoring i gospodarka zielenią. Budynki będą zasilane z dolnego źródła ciepła. Dodatkowo fotowoltaika, która zostanie zainstalowana na jednym z nich, będzie czyniła go prawie samowystarczalnym energetycznie. To przykład możliwości pozyskiwania energii z odnawialnych źródeł, w trosce o czyste środowisko.

- To ważny moment, gdyż ogłaszając przetarg na rewaloryzację trzech obiektów z zespołu poszpitalnego Bożego Ciała stajemy przed szansą uratowania kolejnych zabytków Gdańska - końca dobiega rewaloryzacja Domu Zdrojowego w Brzeźnie. Zależy nam na wyłonieniu wykonawcy, który podobnie jak w Brzeźnie, będzie starał się tchnąć nowe życie w obiekty o wyjątkowo długiej historii, z dbałością o każdy szczegół architektoniczny - mówi Paweł Golak, dyrektor Hevelianum.

Budynek nr 21C, czyli dawny Dom Inspektora będzie przestrzenią do organizacji spotkań i wystaw czasowych. Znajdą się w nim także m.in. księgarnia, kawiarnia, sklepik i punkt informacji o ofercie Hevelianum. Budynek 21D zaoferuje miejsca noclegowe, a w budynku 21E powstanie pracownia pszczelarza, gdzie m.in. będzie można zajrzeć do wnętrza prawdziwego ula oraz wziąć udział w zajęciach poświęconych ochronie zarówno pszczół dziko żyjących jak i miodnych. Aranżacja zielonego otoczenia zespołu poszpitalnego pozwoli na prowadzenie warsztatów edukacyjnych i lekcji plenerowych z zakresu ekologii.

- Mam nadzieję, że ceny materiałów budowlanych, które w ostatnim czasie znacznie wzrosły, nie wpłyną negatywnie na wynik przetargu. Żałuję, że mimo złożonej aplikacji, Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego nie przyznało nam środków norweskich na remont pozostałych dwóch budynków, w tym najstarszego i najbardziej zniszczonego - dodaje dyrektor Paweł Golak.

Oferty można składać do 5 sierpnia 2021 r. będą oceniane według kryterium finansowego, z uwzględnieniem udzielonego przez wykonawcę okresu gwarancji.

Gmina stara się również pozyskać środki na rewaloryzację pozostałych budynków kompleksu - A i B, które pełnić będą funkcje wystawowe, warsztatowe i edukacyjne.

info/foto/Hevelianum

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: