Bohdan Sienkiewicz odszedł twórca Latającego Holendra

Przez dziesięciolecia uczył nas miłości do morza. Teraz odszedł na wieczną wachtę. W wieku 90 lat zmarł Bohdan Sienkiewicz. Szlachcic, żeglarz a przede wszystkim dziennikarz i propagator spraw morskich. Wybitny i do ostatniego momentu nie strudzony. Wszystkim kochającym polskę morską jego zapału i warsztatu będzie z pewnością brakować.

Urodzony 10 września 1931 roku na Polesiu, zaraz po wojnie przybył do Trójmiasta. Mimo kresowego pochodzenia od urodzenia związany z morzem - jego ojciec był kapitanem, ukończył Wyższa Szkołę Handlu Morskiego i Łódzką "Filmówkę". To właśnie on, razem z innymi gigantami propagowania spraw morskich -  Jerzym Micińskim, Stanisławem Ludwigiem i kapitanem żeglugi wielkiej Wojciechem Zaczkiem oraz komandorem Rafałem Witkowskim stworzyli sławnego Latającego Holendra. Najpopularniejszy polski program morski, który gościł na antenie przez 26 lat.  Poza nim Bohdan Sienkiewicz nakręcił dziesiątki filmów dokumentalnych o morzu i ludziach morza, które dziś są nieocenionym żródłem do historii Polski Morskiej. Jeszcze w 2017 roku, pół wieku po emisji pierwszego odcinka, jako już bardzo starszy pan, zorganizował zlot twórców i uczestników programu. Na zdjęciu, będącym fotosem z "Latającego Holendra", widzimy Bohdana Sienkiewicza z innym sławnym człowiekiem morza, pół - indianinem i autorem poczytnych książek a jednocześnie przez wiele lat marynarzem, Stanisławem Supłatowiczem, Sat-Okh-em.

(red.) Bartosz Gondek fot. TVP

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: