Łupiny naczynia sprzed czterech tysięcy laty, szklany paciorek z IV wieku, ludzkie szczątki z okresu kultury bogaczewskiej, a także groby z czasu datowanej na 1713 rok epidemii dżumy. Podczas prac budowlanych w Mikołajkach natrafiono na niesamowite odkrycie archeologiczne.
Jak informuje miasto we wpisie na Facebooku, rozpoczęły się już prace inwentaryzacyjne, które koordynuje specjalizująca się w pracach archeologicznych fundacja Dajna.
Do tej pory „znaleziono wpływy rzymskie z okresu ok. IV w. n.e. w postaci paciorka szklanego oraz pozostałości wypalonego naczynia”.
Większość jednak wykopalisk to cmentarze z różnych okresów historycznych. „Najstarsze ludzkie szczątki pochodzą z okresu kultury bogaczewskiej czyli ok. V w. Duża część grobów pochodzi z XVIII w. i jak się przypuszcza są to ofiary dżumy z 1713 r. Łącznie odkryto do tej pory 150 szkieletów” - czytamy na profilu mazurskiego miasteczka w mediach społecznościowych.
foto/Mateusz Klimek/Miasto Mikołajki
Najstarsze znalezisko datuje się na II w. To fragmenty naczynia glinianego z okresu neolitu z ok. II w. p.n.e.
Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila.