O Joannitach, Kociewiu i Skarszewach już 12 listopada

Joannici, Skarszewy, Marcin Woźny, Jacek Pauli, książka, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Rycerze Zakonu Szpitalników Świętego Jana, kojarzą sięz wyprawami krzyżowymi, Jerozolimą, Rodos i Maltą. Niektórym dodatkowo ze … Skarszewami. 12 listopada o godzinie 18. właśnie na Zamku Joannitów w Skarszewach odbędzie się promocja nowej książki o związkach rycerzy – zakonników z Kociewiem.

W jaki sposób Joannici trafili na Pomorze? W 1198 r. książę pomorski Grzymisław nadał tutaj szpitalnikom znaczne posiadłości. W tym Skarszewy. W zamian Joannici, podobnie jak Calatrawensi, mieli bronić Pomorza przed Prusami. Istniejący do dziś zamek joannitów w Skarszewach wybudowany został w latach 1320-1334, na miejscu osady grodowej. Zanim Joannici zniknęli ze Skarszew, oddając je Krzyżakom, zdążyli jeszcze założyć miasto. Kto chce wiedzieć, więcej, powinien wpaść 12 listopada o 18.00 do Skarszew., na promocję książki "Joannici założyciele Skarszew" autorstwa Marcina Woźnego. Autor, pasjonat historii, niestrudzony odkrywca jej nieznanych kart, przekazuje nam nowe, bardzo ciekawe informacje. Wydawcą książki jest Gminny Ośrodek Kultury i Biblioteka Publiczna w Skarszewach.

(red.) bg fot FB Skarszewy

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: