Udana premiera filmu o księdzu Walągu

Jednym z elementów obchodów narodowego Święta Niepodległości w Pruszczu Gdańskim była premiera filmu dokumentalnego „Najdłuższa misja księdza co kulom się nie kłaniał”. Kino na Bursztynowym Szlaku o godz. 16.30 wypełniło się gośćmi i mieszkańcami ciekawymi historii o słynnym pruszczańskim proboszczu.

Podczas premiery obecny był burmistrz Pruszcza Gdańskiego Janusz Wróbel, wójt gminy Moszczenica Jerzy Wałęga, starosta powiatu gdańskiego Marian Cichon, poseł na Sejm RP Magdalena Sroka, przewodnicząca Rady Miejskiej w Pruszczu Gdańskim Małgorzata Czarnecka – Szafrańska, przewodnicząca Rady Gminy Pszczółki Anna Staniewicz

W dokumencie opowiedziano historię wieloletniego proboszcza parafii Matki Bożej Nieustającej Pomocy w Pruszczu Gdańskim, księdza Józefa Waląga. Postać ta jest doskonale pamiętana w Pruszczu Gdańskim. Życiorys księdza odznacza się niezwykłym rysem patriotycznym, bohaterskim. Dopiero stosunkowo niedawno badacze historii odkryli fakty związane z działalnością duchownego w szeregach Armii Krajowej, Zrzeszeniu Wolność i Niezawisłość. Także o prześladowaniach, jakich był ofiarą w latach PRL. W filmie pojawiły się historie opowiadane ustami parafian, członków rodziny księdza, jego współpracowników. Istotnym elementem obrazu są dokumenty wytworzone i zgromadzone przez PRL-owskie służby bezpieczeństwa. I to one momentami opowiadają więcej o bohaterze niż słowa.

W filmie udział wzięli mieszkańcy miasta, historycy z Instytutu Pamięci Narodowej w Gdańsku – dr Jan Hlebowicz i dr Daniel Czerwiński, samorządowcy z Pruszcza Gdańskiego oraz Moszczenicy, członkowie rodziny księdza Józefa Waląga, wieloletni proboszcz sąsiedniej parafii ks. Stanisław Łada, rekonstruktorzy.

Ze względu na duże zainteresowanie mieszkańców Kino na Bursztynowym Szlaku przewidziało kolejne seanse w dniach 12, 13 i 14 listopada o godz. 17.

Film powstał w ramach projektu Fundacji Kulturalne Pomorze „Najdłuższa misja księdza co kulom się nie kłaniał”. Fundacja Kulturalne Pomorze od lat zajmuje się realizowaniem projektów edukacyjnych, kulturalnych, opowiada o zapomnianych historiach dotyczących naszego regionu. Film powstały z inspiracji Bartosza Gondka, w reżyserii Anety Duraj, w oparciu o scenariusz Karoliny Łucji Białke w piękne zdjęcia i ciekawą dynamikę ubrała Paulina Kucina.

Partnerami Fundacji w realizacji tego przedsięwzięcia byli: IPN Oddział w Gdańsku, Miasto Pruszcz Gdański, Centrum Kultury i Sportu w Pruszczu Gdańskim, Starostwo Powiatowe w Pruszczu Gdańskim.

Partnerami medialnymi projektu byli Północna.TV oraz www.strefahistorii.pl

Dofinansowano ze środków Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. Romana Dmowskiego i Ignacego Jana Paderewskiego w ramach Funduszu Patriotycznego.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: