Rycerze idą z duchem czasu!

Inscenizacja Bitwy pod Grunwaldem to największa średniowieczna rekonstrukcja historyczna w Polsce i niewątpliwie jedna z największych na świecie. Rokrocznie na Pola Grunwaldu ściągają tysiące rekonstruktorów i pasjonatów średniowiecza by starcie wojsk Korony i Litwy odtwarzać a także dziesiątki tysięcy turystów by widowisko to obejrzeć. Dzień 16 lipca 2022 roku(sobota najbliższa 15 lipca) będzie wyjątkowym zarówno dla tych, którzy w rekonstrukcji bitwy uczestniczą, jak i dla tych, którzy będą ją oglądać. Będzie to bowiem jubileuszowa, dwudziesta piąta jej edycja.

Rekonstrukcja Bitwy pod Grunwaldem to lata pracy nad formułą imprezy, scenariuszem, szczegółami, zapleczem dla rekonstruktorów, ciągłe zmiany i przetwarzanie żywej materii. Kiedy impreza rozwijała się w świecie rzeczywistym, wirtualny do niej odnośnik – czyli strona internetowa nie nadążała za technologiczną rewolucją ostatnich lat. Do dziś.

Dzisiaj, dzięki dofinansowaniu ze środków Muzeum Historii Polski w Warszawie w ramach Programu "Patriotyzm Jutra" oraz wsparciu Centrum Edukacji i Inicjatyw Kulturalnych w Olsztynie strona internetowa www.grunwald1410.pl nabrała drugiego życia i wychodzi naprzeciw współczesnemu odbiorcy.

Nowa strona to nie tylko informacja o samej inscenizacji, jej programie i przebiegu, ale także mnóstwo ciekawostek dotyczących osób, bez których nie mogłaby się odbyć. Odnajdziemy tu treści edukacyjne podane w formie audio/video pokazujące tło historyczne, kronikę oraz prezentację uczestników tego wielkiego wydarzenia – opowiedzianą ustami odtwórców tych postaci w lekki, zabawny sposób. Zaskoczyć mogą gawędy o średniowieczu, traktujące o rozmaitych aspektach epoki - często pomijanych w szkolnej edukacji. Do dyspozycji odbiorców w sumie udostępniono 23 filmy, około 20 artykułów oraz 200 fotografii ukazujących historię Dni Grunwaldu - począwszy od roku 1998. Z tej wyjątkowej bazy wiedzy będą mogli korzystać nauczyciele, uczniowie i pasjonaci historii.

Przy okazji jubileuszu 25-lecia warto pogłębić wiedzę o historii inscenizacji, jej złożoności, ogromie pracy dziesiątków ludzi zaangażowanych w przedsięwzięcie. Warto ich poznać, warto posłuchać.

foto/Arkadiusz Rutkowski

 

 

 

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: