Szczęściarz z Rocznika 1917 w Pruszczu Gdańskim

Komiks to innowacyjny pomysł na przedstawienie historii obozu koncentracyjnego. Szczęściarz z Rocznika 1917 to historia poruszająca i przełamująca wiele konwencji. Dzięki redakcji Północna TV pozycja trafiła do Powiatowej i Miejskiej Biblioteki w Pruszczu Gdańskim.

Agnieszka Kosko – Hołowczyc i Wanda Swajda stworzyły komiks, który jest ilustrowaną biografią pana Felicjana Łady – więźnia politycznego obozu koncentracyjnego w Stutthofie. Główny bohater komiksu ma dziś 98 lat i mieszka w Gdyni. W obozie Stutthof spędził dwa lata. Trafił tam za działalność konspiracyjną przeciwko Niemcom.

Książka pisana jest w formie komiksowego pamiętnika. Opisuje losy pana Łady, bazując na prywatnych zdjęciach i dokumentach bohatera. Komiks oprócz opisywania rzeczywistości obozowej porusza kwestie fundamentalne i życiowe wartości takie jak rodzina, nadzieja, miłość, dobro i uczciwość. Dzięki swojemu dydaktycznemu charakterowi i piękną, udokumentowaną historią w tle komiks ma być dystrybuowany do pomorskich szkół. Agnieszka Kosko – Hołowczyc jest odpowiedzialna za treść książki. Scenarzystka komiksu to absolwentka socjologii na Uniwersytecie Gdańskim, nauczycielka i trójmiejska przeowdniczka. Od lat przeprowadza wywiady ze świadkami II Wojny Światowej. Z Panem Felicjanem przyjaźni się od kilku lat. Dzięki temu opowiedziana historia nabiera bardziej intymnego wymiaru. Wanda Swajda ukończyła rzeźbę na gdańskiej ASP.

Rysunki do Szczęściarza z Rocznika 1917 są kontynuacją jej zainteresowań z obszaru ilustracji ludzkiej natury. Komiks w większości jest czarno-biały. Mimo to, obrazy są bardzo kontrastowe, wyraziste. Zdecydowane linie i mocne cienie potęgują siłę oddziaływania obrazów Swajdy. Panie zdecydowały się na formę komiksu, aby dotrzeć do najmłodszych. Chciały, aby te ważne wspomnienia były opisane przystępnie, obrazowo i dobitnie. Książka adresowana jest dla dzieci i młodzieży, ale poruszone w niej kwestie są uniwersalne, a forma przedstawienia nad wyraz ciekawa.

Szczęściarz z Rocznika 1917 dzięki staraniom fascynatów historii z Północnej TV od dziś jest do dyspozycji czytelników z Pruszcza Gdańskiego.

MJ

Tagi: