Kamień graniczny ze Skarszew na wystawie w Muzeum II Wojny Światowej

Skarszewy, Jacek Pauli, Muzeum II Wojny Światowej, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

W Muzeum II Wojny Światowej zaprezentowano, w ramach cyklu „Wejście w historię”, polski, przedwojenny kamień graniczny, przekazany muzeum z inicjatywy bumirstrza Skarszew, Jacka Paulego.

Z okazji przypadającej w 2022 roku 102. rocznicy  powrotu Pomorza w granice Rzeczypospolitej Polskiej, Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku zaprezentowało w ramach cyklu „Wejście w Historię” szczególny i symboliczny eksponat – kamień graniczny pochodzący z granicy polsko-niemieckiej. Na kamieniu widoczne są charakterystyczne oznaczenia „P” i „D”. W okresie międzywojennym znak graniczny służył do oznaczenia przebiegu granicy. Po zmianach terytorialnych, wykopano go i  ustawiono na jednym z przejazdów kolejowych linii Skarszewy – Starogard. - Kamień znajdował się przez wiele lat w miejscowości Bolesławo – mówił na prezentacji zabytku Burmistrz Jacek Pauli - Jest on pamiątką tragicznych wydarzeń wojny, które dotknęły prawie każdą skarszewską rodzinę. O szczególnym znaczeniu prezentowanego zabytku opowiedział Wojciech Łukaszun, kierownik Działu Zbiorów MIIWŚ: Można powiedzieć, że jest to zwyczajny kamień z symbolicznymi literami, po jednej stronie „P”, po drugiej litera „D”. Jest to jednak niezwykle ważny symbol. Kamień ten jest jednocześnie symbolem osób zaangażowanych, które po zakończeniu I wojny światowej dążyły, by na tych terenach znowu była Polska. Jednocześnie jest on symbolem tych strasznych wydarzeń, o których wspomniał pan burmistrz. Przekazane do Muzeum kamienie były znienawidzone przez Niemców, kojarzone przez nich z traktatem wersalskim. Uznano je jednak za potrzebne i nie zostały one zniszczone, tylko użyte jako kruszywo, przeniesione i wkopane. Dzięki temu jeden z nich możemy dziś oglądać w Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.  „Wejście w historię” to akcja, w ramach której na poziomie -1 Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku (przy wejściu głównym) prezentowane są eksponaty związane z aktualnymi rocznicami, wydarzeniami wojennymi lub zagadnieniami okresu wojny i okupacji. Ideą cyklu jest przede wszystkim pokazanie eksponatów na co dzień nieprezentowanych w przestrzeni Muzeum, a związanych z interesującym zdarzeniami i osobistymi historiami.

(red.) oprac. bg fot. Muzeum Ii Wojny Światowej

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: