Polacy zabezpieczyli kościół, w którym ochrzczono Józefa Piłsudskiego

Polacy zabezpieczyli kościół, w którym ochrzczono Józefa Piłsudskiego. Drewniana świątynia w Powiewiórce (obecnie wieś Pavovere na Litwie), zyskała nowy dach dzięki instytutowi Polonika. Od dwóch lat Narodowy Instytut Polskiego Dziedzictwa Kulturowego za Granicą „Polonika”, wspiera prace w Powiewiórce.

W roku 2020 Instytut za blisko 130 tys. złotych sfinansował renowację i częściową rekonstrukcję zniszczonych, kamiennych schodów prowadzących do nawy (na podstawie projektu przygotowanego przez Fundację Ochrony Wspólnego Dziedzictwa Kulturowego Terpa i zatwierdzonego przez wileński oddział Departamentu Dziedzictwa Kultury przy Ministerstwie Kultury Litwy. Kolejny krok to remont nieszczelnego dachu – stare pokrycie zastąpił nowy „darty” gont świerkowy. ­„Kościół parafialny we wsi Powiewiórka, która należała niegdyś do majątku Sorokpol, zajmuje istotne miejsce w historii – mówi dyrektor Instytutu POLONIKA Dorota Janiszewska-Jakubiak. -W drewnianej świątyni, 15 grudnia 1867 roku ochrzczono Józefa Klemensa Piłsudskiego, przyszłego marszałka Polski a także jego rodzeństwo. Tu odbył się także chrzest Bronisława Piłsudskiego – w przyszłości etnologa, badacza ludzi i kultur Dalekiego Wschodu. Wciąż na miejscu można obejrzeć oryginalną chrzcielnicę, a w księdze parafialnej zachował się wpis chrztu Józefa Piłsudskiego. Świątynia jest bardzo skromna. Wymagała pilnej interwencji konserwatorów zabytków. Trzeba pamiętać, że przetrwała 250 lat, kilka zawieruch wojennych i czasy, gdy Litwa była częścią Związku Sowieckiego, a miejsca kultu burzono lub dewastowano. Prace ratunkowe zaczęliśmy od rozpadających się schodów, żeby następnie zająć się dachem. Po każdym deszczu do środka lała się woda, zalewając wełnę docieplającą strop. Szczęśliwie sama konstrukcja dachu zachowała się w dobrym stanie, a nieliczne uszkodzenia udało się zabezpieczyć i – dzięki wyjątkowo sprawnej ekipie – całość naprawić i położyć gont”. Warto wspomnieć, że wkrótce Instytut Polonika” opublikuje książkę „Bronisław Piłsudski. Dziennik 1882–1885” w opracowaniu dr hab. Jolanty Żyndul. Młodzieńczy dziennik Bronisława, starszego brata Józefa Piłsudskiego, znajduje się w zbiorach Biblioteki Litewskiej Akademii Nauk im. Wróblewskich w Wilnie. To niezwykle cenne źródło autobiograficzne, wyjątkowy zabytek polskiej literatury, a także „żywa historia” rodziny Piłsudskich. Ukazuje codzienność dojrzewającego gimnazjalisty, zawiłe koligacje rodzinne, wiadomości na temat obyczajów środowiskowych i innych sfer społecznych przede wszystkim w Wilnie, ale i na północnych Kresach.

(red.) oprac.bg fot Polonika

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: