Porcelanowy depozyt na Krótkiej 6

Wyszczerbiona filiżanka, spodek i talerzyki. Nad nimi zaś resztki blaszanego garnka. Tyle pozostało z resztek czegoś, co niektórzy nazywają „Bankiem Ziemskim”, „Zakopem”. Jeszcze inni „Depozytem”, na który składały się ważne niegdyś dla kogoś rzeczy, zabezpieczone pod ziemią. - Sfatygowana porcelana to pozostałości niewielkiego depozytu, odkrytego w latach 80 – tych, XX wieku, przez wędkarza, na brzegu rzeki Motławy. Przez kolejne kilkadziesiąt lat przeleżały w piwnicy, aby teraz trafić Domu Wiedemanna w Pruszczu Gdańskim.

Historycy z Domu Wiedemanna w Pruszczu Gdańskim zwracają uwage, że tereny, na których znaleziono „depozyt” należały w latach 1920 – 1939 do Wolnego Miasta Gdańska a od 1939 do 1945 roku do III Rzeszy. Ciekawym jest więc fakt, że przekazane do muzeum przedmioty pochodzą z Finlandii, albo z terenu przedwojennej Polski. Filiżanka do produkt znanej katowickiej manufaktury porcelany Giesche, działającej do wojny i znanej z afer reprywatyzacyjnych, jakie miały miejsce kilkadziesiąt lat temu. Spodek to polski Ćmielów. Jeszcze ciekawsze są zaś talerzyki, które wyprodukowała popularna niegdyś w Europie fińska firma Pekka. Wzór, jaki się na nich znajduje, stosowany był na naczyniach tej firmy w latach 1934 – 1956. „Zakop” znajdował się płytko, w wilgotny miejscu, pośród nadbrzeżnych krzaków, uczęszczanych przez wędkarzy, stąd zachował się w nienajlepszym stanie. Ponieważ czasy niepewne, warto wiedzieć, co zrobić, aby nasz ewentualny depozyt zachował się lepiej. Pamiętajmy, aby nasze skarby zakopać na głębokości 60 cm aby były poniżej zamarzania gruntu. Na tej głębokości temperatura stabilna jest przez cały rok więc nasze zapasy będą bezpieczne. To nie koniec. Dziś nie musimy zabezpieczać ich garnkiem. Można kupić specjalne pojemniki. skonstruowane z myślą o zakopaniu ich w ziemi.Są one wykonane ze specjalnego plastiku, który rozkłada się ponad 300 lat, Więc ukryte w nim przedmioty długo będą bezpieczne.

(Red.) Bartosz Gondek fot. Dom Wiedmeanna Krótka 6

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: