Autocentrala braci Skwiercz wraca na jedną noc

Tylko raz. Po raz pierwszy od 83 lat. Na jedną noc. Wraz z Braćmi Skwiercz – Michałem i Tomaszem, Otwieramy w Gdyni najbardziej prestiżowy, przedwojenny salon samochodowy polskiego okna na świat. Jedyny taki obiekt, który w niewiele zmienionej formie, zachował się do dziś.


Otwarta w 1937 roku Auto Centrala Braci Skwiercz, mieszcząca się na rogu ulic Starowiejskiej i III Maja, była przed wojną najbardziej prestiżowym salonem samochodowym Gdyni. Sprzedawano i serwisowano tutaj przede wszystkim Mercedesy i luksusowe Buicki, pochodzące z polskiej montowni. Stałym gościem salonu była Loda Halama, a Jan Kiepura wyjechał z niego pięknym kabrioletem Buick.
– Dotąd wydawało się, że w Trójmieście nie przetrwała w tak kompletnej formie, żadna stacja serwisowa. To pewnego rodzaju zrządzenie losu, że ocalała właśnie kultowa Autocentrala, którą założyli i niegdyś prowadzili bracia Jan i Stefan, a obecnie zarządzają nią bracia Michał i Tomasz Skwiercz – mówi Bartosz Gondek z Automobilklubu Morskiego, współpomysłodawca wydarzenia.
23 czerwca o godzinie 18 na podwórku Autocentrali zaparkuje przedwojenny Mercedes 170V, udostępniony na te okazję przez Gdyńskie Muzeum Motoryzacji.

Przed salonem będzie można zobaczyć rekonstruktorów GRH Retrospekcja, ubranych stosownie do epoki. Będzie tez krótki wykład historyczny w formie rozmowy, który poprowadzą Bartosz Gondek i Michał Skwiercz. Nastrojowe oświetlenie zapewni firma AKART, a partnerem wydarzenia jest firma BMG Goworowski z Gdyni, która jest spadkobiercą tradycji przedwojennej Autocentrali Braci Skwiercz. Cała zaś akcja odbywa się w ramach obchodów Europejskiego Święta Morza, których gospodarzem jest Miasto Gdynia.

foto/FB/GRH Retrospekcja

Kiedy: Czwartek 23 06 2022 godzina 18.00
Gdzie: Autocentrala Braci Skwiercz na rogu Starowiejskej i III Maja w Gdyni.

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: