Muzeum Narodowe w Gdańsku przejdzie pod zarząd Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego

Jak donosi radio RMF FM, Muzeum Narodowe w Gdańsku oraz wszystko czym dyspnuje - w tym "Sąd ostateczny" Hansa Memlinga, zostaną przejęte przez Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 16 września uchwała trafi pod obrady sejmiku województwa pomorskiego.

- Z jednej strony mamy do czynienia z centralizacją, która następuje. Prędzej czy później ona dotknęłaby również naszego muzeum. My wychodzimy niejako naprzeciw propozycji, która z ministerstwa do nas dotarła. Myślimy, że skuteczniejsze jest wypracowanie jakiegoś wspólnego środowiska, niż jakaś walka czy bitwa o tę instytucję kultury – tłumaczy w wywiadzie dla RMF FM Michał Piotrowski z Urzędu Marszałkowskiego w Gdańsku.

W rozmowie z RMF FM, Michał Piotrowski, tłumaczy, że przejęcie Muzeum jest szansą na lepszą kondycję finansową placówki.

- Zdecydowanie nie bylibyśmy w stanie zapewnić Muzeum Narodowemu finansowania na takim poziomie, jaki zagwarantuje tej instytucji przekształcenie w instytucję państwową - powiedział.

źródło/RMFFM

oprac. KLB

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: