Polka z Noblami - Maria Skłodowska - Curie

Maria  Curie-Skłodowska jako jedyna kobieta na świecie otrzymała aż dwie Nagrody Nobla z dwóch różnych dziedzin nauki. Dlaczego odkrycia , którego dokonała wraz z mężem, było tak ważne dla świata?
 
Pierwszy raz Nagrodą  Nobla  Maria Skłodowska-Curie została uhonorowana  10 grudnia 1903 r. Dostała ją wspólnie z  mężem Piotrem Curie i Henri Becquerelem. Akademia nagrodziła naukowców w dziedzinie fizyki za prace nad promieniotwórczymi pierwiastkami. Po raz pierwszy w historii przyznano to prestiżowe wyróżnienie kobiecie.
 
Druga Nagroda Nobla została przyznana Marii  7 listopada 1911 r. w dziedzinie chemii. Tym razem za odkrycie radu i polonu – nowych pierwiastków radioaktywnych. Dokonała tego także wraz z mężem w 1898 r. Niestety jej małżonek  zmarł w 1906 r., ginąc pod kołami dorożki.
 
Skąd Polka we Francji?
 
Maria Skłodowska przyszła na świat w 1867 r. w Warszawie. Dzisiejsza stolica Polski znajdowała się wówczas pod zaborem rosyjskim – pod koniec XVIII w. Prusy, Rosja i Austria przemocą dokonały rozbioru Polski.
 
Maria zawarła umowę ze starszą siostrą, Bronisławą, o wyjeździe do Francji na studia. Młodsza siostra pracowała w kraju, gdzie utrzymywała starszą, studiującą we Francji. Następnie, po skończonych studiach przez starszą siostrę rolę się odwróciły. Umowa została dopełniona i przyszła noblistka rozpoczęła studia na Sorbonie w 1891 r.
 
Maria na studiach poznała swojego przyszłego męża Piotra i rozwijała razem z nim karierę naukową. Małżeństwo było bardzo pochłonięte badaniami nad pierwiastkami promieniotwórczymi, poświęcając cały swój czas temu zagadnieniu.  Przeprowadzało  nawet eksperymenty na sobie. Przykładowo, Piotr  przez kilka godzin poddawał swoją rękę działaniowi radu, a następnie opisywał, jak zachowuje się powstała w tym miejscu  rana.
 
Co dał polon i rad?
 
Bez odkrytych przez małżeństwo  pierwiastków ciężko byłoby wyobrazić sobie  nowoczesną walkę z rakiem. Polon niszczy bowiem komórki nowotworowe. Jest używany także w chemii. Stosowany jest ponadto  do jonizacji powietrza i usuwania  elektrostatycznych ładunków w fotografii i drukowaniu. Polon znajduje także zastosowanie w satelitach, gdzie jest źródłem ciepła i elektrostatyczności.
 
Rad również  był wykorzystywany do leczenia raka, w szczególności do zaawansowanych przypadków, jednak  ze względu na jego wysoką promieniotwórczość porzucono używanie go w terapiach. Dziś stosowany jest do produkcji farb święcących w ciemnościach i w eksperymentach biologicznych.
 
opr/KLB
foto/Henri Manuel, Public domain, via Wikimedia Commons

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: