Pistolet Bonda i piękny pałac

Walther, pałac Pawłowice, www.polnocna.tv, www.strefahistorii.pl

Walther PPK był ulubionym pistoletem służbowym nie tylko Jamesa Bonda, ale także wyśzych oficerów Wehrmachtu i SS. Nic dziwnego, że wyciągnięcie takiej broni wprost spod podłogi pięknego, niezwykle ekskluzywnego pałacu Mielżyńskich w Pawłowicach, może rozbudzić wyobraźnię.

Pałac w Pawłowicach to dawna rezydencja magnacka, wybudowana pod koniec XVIII wieku w stylu klasycyzującego baroku, według projektu Carla Gottharda Langhansa. Fundatorem okazałego zabytku był pisarz wielki koronny Maksymilian Mielżyński, o którym w owych czasach mówiono, że jest najbogatszym człowiekiem w Wielkopolsce. Założona przez niego biblioteka liczyła 10 tysięcy woluminów, niestety została zrabowana przez Niemców, którzy zajęli gmach w 1939 roku. Który z nich ukrył pod podłogą ustronnego mieszkania na poddaszu pistolet Wallther PPK z kaburą i amunicją? Zapewne stało się to w 1945 roku, przed opuszczeniem pałacu przez okupantów. Mieszkanie na poddaszu którego znaleziono pistolet, było nieużytkowane od ponad 20 lat. Co ciekawe, to ne pierwsze takie znalezisko na terenie pałacu. Kilka lat temu w budynku znaleziono pistolet, jeszcze z czasów I Wojny Światowej.

(Red.) oprac. Bartosz Gondek (fot) KMP Leszno

Chcesz być na bieząco z informacjami ze świata historii? Jesteśmy na facebooku polnocnej.tv. Szukaj nas na Twitterze oraz wyślij nam maila. 

Tagi: